Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakandan Şap Hastalığı Açıklaması Geldi

Geçen yıl yurt içinde görülen şap hastalığı vakalarına karşı bakanlığın uygulamaları sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, güncel gelişmeleri paylaştı.
Bakandan Şap Hastalığı Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Sınır komşusu Irak’ta geçen yıl görülen şap hastalığının Türkiye’de de görüldüğüne yönelik iddiaların doğrulanmasının ardından hastalığın yayılımını engellemek adına alınan önlemler sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvanlardaki şap hastalığına ilişkin paylaştığı yazılı açıklamada söz konusu uygulamaları paylaştı.

Hastalığa karşı her yıl 2 doz şeklinde rutin olarak uygulanan aşının bu yıl ilk kez 3’e çıkarıldığını söyleyen Yumaklı, “İlk aşı dozunu Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde uygulayacağız” dedi.

Hastalıkla mücadelede kapsamında büyükbaş hayvanların iller arası hareketlerinin şap aşılama şartına bağlı olduğunu belirterek, aşısız hayvanların sevklerine izin verilmediğini söyledi.

Aynı şartın buzağı desteklemeleri için de geçerli olduğunu, şap aşılama şartını yerine getirmeyenlere destek verilmediğini açıkladı.

Aşı Uygulaması Ücretsiz

Yeni bir aşılama programının başlatılacağı haberini veren Yumaklı, “Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitümüz tarafından üretilecek 250 milyon lira maliyetli aşıların kullanılacağı bu aşılama programımız kapsamında üreticilerimizden aşı bedeli alınmayacak” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hastalıkla mücadelenin yıl boyunca ve ülke genelinde hız kesmeden devam edeceğini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.