Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin’den EYT Açıklaması: İki Şartı Kaldırmıyoruz!

Binlerce kişi tarafından yakından takip edilen EYT konusu ile ilgili açıklamalar yapan Bilgin, 1,5 milyon kişiye işaret etti. İşte detaylar;
Bilgin’den EYT Açıklaması: İki Şartı Kaldırmıyoruz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilgin, iki şartı kaldırmadıklarını, bunların prim gün sayısı ve yıl sayısı olduğunu söyledi. Kadınların 20, erkeklerin 25 şartını yerine getirdiğinde onların da bu durumdan istifade edebileceğini belirtti. Düzenlemenin herkesi kapsadığını, sınır koyan bir düzenleme olmadığını aktardı.

Bakan, TBMM ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin sorularını cevapladı. Şu anda yaş şartının kalkması halinde prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişinin olduğunu kaydetti.

Bilgin, EYT konusunda çok açık söylediğini hatırlattı ve bugün 1,5 milyon civarında dediği rakamın Haziran verisi olduğunu paylaştı. Bu rakamın yıl sonu itibarıyla değişeceğini bildirdi.

Bakan, “Çünkü orada neye bakıyoruz? Prim gün sayısına. Bazı milletvekillerince prime takılanlar gibi bir şeyin oluşacağı söylendi. Prime takılanlar olmayacak. Çünkü o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim gün şartını değiştirmiyoruz;5000 ve 5400.” dedi.

Milyonlarca EYT’li olduğunu ve prim gün sayısı, hizmet yılı şartlarının durduğunu ifade etti. O şartları kaldıramayacaklarını aktardı. Yapılan çalışmanın yeni yılda uygulanacağını, bugün veya önümüzde hafta meclise gelmesinin bir farkı olmayacağını dile getirdi. Düzenlemenin yeni yılda uygulanacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bu kötü senaryoların kafalardan silinmesi gerektiğini belirtti. Prim ve gün ayısı şartlarını kaldırmayacaklarını hatırlatarak “Zannedersem bu açıklamam yeterli olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.