Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakandan Açıklama Geldi! İşte KYK Yurt Sonuçları

Gençlik ve Spor Bakanı, üniversite öğrencilerinin beklediği yurt haberini duyurdu. Yurda yerleşemeyen öğrenciler için açıklama yaptı. Detaylar haberde;
Bakandan Açıklama Geldi! İşte KYK Yurt Sonuçları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları hakkında basın açıklaması yaptı. Yeni eğitim döneminde yurt yerleştirme sonuçları ve ücretleri hakkında bilgi verdi. 28 Ağustos tarihinde tamamlanan yurt başvurularının sonuçlandığını açıkladı.

E-Devlet üzerinden alınan yurt başvurularının sonuçları yine e-Devlet üzerinden paylaşıma açıldı. Bakan, son kayıt tarihinin 9 Eylül Cuma günü olduğunu söyledi.

Bu sene yıllık bazda en yüksek talep alındığını kaydeden Kasapoğlu, ilk yerleştirmelerde tarihin en yüksek yerleştirme oranının gerçekleştirildiğini duyurdu. Gençlik ve Spor Bakanı, “İlk yerleştirmede yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık” şeklinde konuştu.

KYK yurt ücretleri ile ilgili bu ayı işaret ederek, “Resmi olarak yurt ücretlerini Eylül ayı içerisinde açıklayacağız” dedi. Öğrencilerden gelen başvurularda hangi kriterlerin esas alındığı ve yerleştirmelerin neye göre yapıldığına ilişkin şöyle açıklama yaptı:

“Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz gelir, başarı ve sosyal durum kriterleri esas alınarak dijital ortamda, objektif bir şekilde öncelik sıralamalarını belirleyen bir puanlamayla tespit edildiler. Oluşan sıralamayla öğrencilerimizin kazandıkları okullara en yakın bakanlık yurdundan başlamak suretiyle sırayla yurtlara yerleşimleri gerçekleştirildi. Eğer öğrencimizin okuluna en yakın yurtta sıra ona gelene kadar o yurdun kontenjanı dolduysa, okula en yakın diğer yurda yerleşim yapıldı ve süreç tamamlandı.”

GCM Yatırım Banner

Yerleştirmeler Devam Ediyor, 3 Aşama Daha Var

Yerleştirmelerdeki ilk aşamanın ardından üç aşamanın daha olduğu bilgisini veren Bakan Kasapoğlu, “Bugün itibarıyla ikinci faz çalışmalarına başlayacağız. Bu fazların sonunda her bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak” dedi.

Yurda yerleşemeyen gençler ve aileleri için endişe edilecek bir durumun olmadığını paylaştı. Bakan, “Bundan sonra faz faz bu sonuçları paylaşacağım ayrıca yedek yerleştirmelerimiz de devam edecek” diye açıklama yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.