Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yumaklı’dan TMO Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TMO'nun hasat döneminin sonuna kadar 10 milyon ton hububat alacağını söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Yumaklı’dan TMO Açıklaması
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bugün Konya’da Tarımsal Üretim Planlaması Bölge İstişare Toplantısı’na katıldı. Bakan Yumaklı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat alımı hakkında konuştu.

Yumaklı, ülke genelinde buğday hasadının yüzde 70, arpa hasadının da yüzde 80’inin tamamlandığını belirtti.

TMO yoğun alım kampanyası yürüttüğünü kaydeden Bakan Yumaklı, TMO’nun kurulduğu günden bugüne kadar gerçekleşen en yüksek günlük alım miktarı olan 200 bin tona ulaştığını duyurdu.

“TMO 10 Milyon Ton Hububat Alacak”

Yumaklı, bir günde 200 bin ton aldığını yine 584 alım noktasıyla tarihinin en yüksek alım noktasına çıktığını kaydetti. Hasat başlangıcından itibaren 5,7 milyon hububat aldığını bildiren Yumaklı, 2021 yılında bu rakamın olmadığını bildirdi.

Bakan Yumaklı, “Bu alımın 5,3 milyon tonu sadece temmuz ayında alındı. Yani bir ayda TMO 5,3 milyon ton hububat aldı.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Devletin üretenin ve çiftçinin yanında olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, devletin üretenin ve çiftçinin yanında olduğunu belirtti.

Bugüne kadar almış olduğu ürünlerin bedeli de yaklaşık 46 milyar lira olduğunu belirten Yumaklı, yaklaşık her gün 1,5 milyar liralık bir ödemenin çiftçilerimize yapıldığı anlamına geldiğini kaydetti.

Bakan Yumaklı, “Tahminimiz bundan sonra hasat döneminin sonuna kadar TMO toplam 10 milyon ton hububat alacak. Başka bir rekorda 440 bin randevuyla 10,1 milyon tonluk ürün için randevu verilmesi oldu.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.