Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yumaklı: TDT Ülkelerinin Tarımsal İhracatı Artmalı

Bakan Yumaklı, TDT ülkelerinin toplam tarımsal ihracatının 3,8 milyar dolar olduğunu belirterek bunun artması gerektiğini söyledi.
Bakan Yumaklı: TDT Ülkelerinin Tarımsal İhracatı Artmalı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) tarafından düzenlenen Türk Agro İş Forumu açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Yumaklı, TDT ülkeleri arasındaki stratejik ortaklıkların somut işbirliği alanlarına, özel sektör temsilcilerinin katkıları ile de önemli yatırımlara dönüşeceğini söyledi.

Bunu yanında TDT ülkelerinin 1,5 trilyon dolardan fazla gelire, 1,2 trilyona yaklaşan toplam ticaret hacmi ile önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Toplam Tarımsal İhracat 3,8 Milyar Dolar

TDT ülkelerinin 2022’deki toplam ihracatlarının 537 milyar doları aştığını belirten Yumaklı, aynı ülkelerin kendi aralarındaki ihracatının ise yaklaşık 33 milyar dolar seviyesinde olduğunu kaydetti.

Tarımsal ihracat toplamının 3,8 milyar dolar olduğunu belirten Bakan Yumaklı, bunun elbette yeterli olmadığını söyledi. En başlıca görevin TDT ülkelerinin tarımsal ihracını artırmak olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Helal Belgelendirme konusunun Tarım ticaretinin artmasına katkı sunacağını belirterek, bunun ticarette teknik engellerin azaltılmasında etkili olacağını kaydetti.

Bakan Yumaklı, ortak e-sertifika ve ortak katalog kullanımının ticarete yön veren ve kolaylaştıran yapılar olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.