Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yumaklı TDT Ülkeleri ile Yapılacak İş Birliklerini Anlattı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkelerin ortak tarım sigortaları havuzu oluşturacağını ifade etti. Detaylar haberde;
Bakan Yumaklı TDT Ülkeleri ile Yapılacak İş Birliklerini Anlattı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde organize edilen Gıda Güvenliği Uluslararası Konferansı’na katılım gösterdi. Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkelerin ortak tarım sigortaları havuzu oluşturacağını ifade etti.

Özbek hükümeti ile BM Gıda ve Tarım Örgütünce (FAO) organize edilen konferansla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan, özellikle gıda güvenliğinin önemini vurguladı.

“Türkiye’nin Küresel Gıda Güvenliğine Katkısını Anlattık”

Etkinlikte Türkiye’nin yaptıklarını yeniden anlatma olanağı bulduğunu söylerken “Bütün dünyanın takdirine şayan tahıl koridoru başta olmak üzere Türkiye’nin dünya gıda güvenliğine katkısını anlattık.” ifadesini kullandı.

Ayrıca ülkelerin bundan sonraki dönemde tarımsal üretimlerinin ne kadar önemli olduğunu dile getirme fırsatı bulduklarını ifade etti.

Bakan Yumaklı Semerkant Ziyaret Tweeti
Kaynak: Twitter / @ibrahimyumakli

TDT’ye üye ülkelere tecrübelerini aktarmaya hazır olduklarını belirten Yumaklı, üye ülkelerle hem tarım hem orman hem su konu başlıklarında iş birliğine gitme arzusunda olduklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Ortak Tarım Sigortaları Havuzu Oluşturulacak

Tarım sigortası konusunda Azerbaycan ile olduğu gibi Özbekistan ile de bir model üzerinde durdukları bilgisini verdi.

Üye ülkelerin ortak tarım sigortaları havuzu oluşturacağını belirten Bakan, bu birlikteliğin bütün ülkelere katkısının olacağının altını çizdi.

Yumaklı Özbekistan Tarım Bakanı Görüşme Tweeti
Kaynak: Twitter / @ibrahimyumakli

Türkiye’nin, Özbekistan ile özel bir ilişkisinin bulunduğunu da belirtirken ilişkilerin tarım, ormancılık ve su konseptinde gelişmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın