Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yumaklı Mesajı Verdi: Müsamaha Gösterilemeyecek!

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, fahiş fiyat uygulayanlara müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Yumaklı Mesajı Verdi: Müsamaha Gösterilemeyecek!
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Turkuvaz Medya Grubu tarafından düzenlenen Türkiye Tarım Zirvesi’nde konuştu. Tarımın önemine değinen ve küresel ölçekte değerlendiren Bakan Yumaklı, fahiş gıda fiyatı ve yapılan denetimlere yönelik konuştu.

Bakan Yumaklı, Türkiye’nin tarım alanında avantaj sahibi olduğunu dile getirdi. İklim krizinin olası etkilerine değinerek tüm tarafların bu konuya çalıştığını dile getirdi.

Gıda fiyatlarındaki fahiş artışlara değinen Bakan Yumaklı, “Birdenbire fiyatlama davranışının aslında hiçbir gerekçesi olmaksızın çok ciddi artışlara yol açtığını gördük. Bununla alakalı Ticaret Bakanlığı ile çalışıyoruz.” dedi.

Arz güvenliği açısından hiçbir sorun olamamasına rağmen bazı ürünlerin fiyatlarında değişiklik yaşandığını söyledi.

Bu konuda son günlerde çok konuşulan zeytinyağı fiyatlarını örnek verdi. Yeterince zeytinyağı stoku olduğunu hiç dolaşımda olmayan 0,3 asit oranına sahip ürünün fiyatının açıklanmasıyla fiyatların yükseldiğini aktardı. Bunun taban fiyatmış gibi algılandığını ve bu yüzden zeytinyağı fiyatının artığını söyledi. Fiyat artışına gidin bütün sektörlerin üzerine gidileceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Fahiş Fiyatlarla Mücadeleye Devam Edeceğiz”

Bakan Yumaklı, “Fahiş fiyat uygulamakla, manipülasyonla, spekülasyonla artık adına ne diyeceksek kesinlikle hiçbir zerre kadar müsamaha göstermeden mücadeleye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Güvenilir gıda konusuna değinen Bakan Yumaklı, toplumun geldiği noktanın umut verici olduğunu aktardı.

Bu konuda gelen şikayetlerin değerlendirildiğini belirterek bu konuda 2023 yılında bu zamana kadar yapılmış denetim sayısının1 milyon 200 bini bulduğunu söyledi.

Üreticilere verilen tarımsal destek hakkında konuşan Yumaklı, bu yıl sonu itibarıyla verilecek tarımsal desteğin 64 milyar TL, önümüzdeki sene 91,5 milyar TL olacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın