Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yumaklı 81 İlde Gıda Denetimi için Talimat Verdi

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, toplu tüketim yerlerinde üç hafta boyunca eş zamanlı denetimlerin yapılacağını açıkladı. Detaylar haberde;
Bakan Yumaklı 81 İlde Gıda Denetimi için Talimat Verdi
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden toplu tüketim yerlerindeki denetimlere ilişkin yazılı bir açıklama paylaşıldı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, toplu tüketim yerlerinde denetimlerin sıkılaştırılması için talimat verdi.

Denetimlerin üç hafta boyunca eş zamanlı yapılacağını bildiren Yumaklı, denetimlerde 7 bin 628 personelin görev alacağını kaydetti.

Yumaklı’nın talimatıyla 81 ilde eş zamanlı lokanta, restoran, kafeterya, otel gibi toplu tüketim yapılan yerlerde denetimlerin artırılacağı vurgulandı. Gerekli görüldüğünde ise numune alınarak uygun olmayan işletme ve ürünlere idari yaptırım uygulanacağı paylaşıldı.

21 Ağustos-8 Eylül 2023 Tarihleri Arasında Denetimler Artırılacak

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne, rutin denetimlerin yanı sıra farkındalığın artırılmasına yönelik gıda denetimlerinin yoğunlaştırılmasına ilişkin talimat yazısı gönderildiği duyuruldu.

Toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde gıda kaynaklı salgınların engellenmesi ve hızlı tedbirlerin alınabilmesi için 21 Ağustos-8 Eylül 2023 tarihleri arasında lokanta, restoran, kafe, otel gibi toplu tüketim yerlerinin denetleneceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tüketim yerlerinin kayıt altına alınması, izlenebilirlik şartlarını sağlaması, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulması gibi denetimlere ağırlık verileceğini aktarıldı. Gerekli görüldüğü haldeyse numune alınıp uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanacağı eklendi.

Tarladan Sofraya Gıda Her Adımda Kontrol Altında

Sene boyunca gerçekleştirilen risk esaslı denetim ve kontrollere işaret eden Yumaklı, denetimlere ek olarak farkındalığı artırmak için üç hafta boyunca yoğun denetimlerin yapılacağını vurguladı.

Tarladan sofraya kadar gıdanın her adımını kontrol altında tutmak ve vatandaşlara güvenilir gıda sunmak için çalıştıklarına işaret etti.

Kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunması için toplu olarak beslenme yapılan tüketim yerlerinde denetimlere ağırlık verildiğinin altını çizdi.

En İyi Denetleyici Tüketicidir

Bakanlığın gıda kontrol görevlileri ile 2022’de toplam 1 milyon 329 bin 824 gıda denetimi yaptığının bilgisin veren Yumaklı, şu bilgileri aktardı;

“Resmi kontroller kapsamında 18 bin 413 idari para cezası uygulanmış, savcılığa 243 suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca yılbaşından bugüne kadar 2023 yılı içerisinde toplam 745 bin 170 yurt içi gıda resmi kontrolü gerçekleştirilmiş, gıda işletmelerine 8 bin 769 idari para cezası uygulanmış, Cumhuriyet Savcılığına 122 suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Vatandaşların karşılaştıkları olumsuz durumları “Alo 174 Gıda Hattı”na bildirebileceklerini dile getiren Yumaklı, bunun bir vatandaşlık görevi olduğuna işaret etti.

Gıda güvenilirliği ile tüketici menfaatleri açısından ihbarların büyük önem teşkil ettiğini söyleyen Yumaklı, “Unutmayalım ki en iyi denetleyici, tüketicidir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın