Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanık Ulusal Vefa Programı Kapsamında Son Rakamları Paylaştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ulusal Vefa Programı kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına aktarılan rakamları paylaştı. Detaylar haberde;
Bakan Yanık Ulusal Vefa Programı Kapsamında Son Rakamları Paylaştı
HABER GİRİŞ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçen yıl ulusal program haline dönüştürülen Ulusal Vefa Programı kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına aktarlan kaynaklara dair güncel rakamları paylaştı.

Yanık, proje kapsamında Nisan-Haziran aylarında kullanılması için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına toplam 371,9 milyon TL kaynak aktarıldığı bilgisini verdi.

Bakanlık’tan Ulusal Vefa Programı Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden Ulusal Vefa Programı kapsamında gerçekleştirilen ve planlanan etkinliklere dair bilgiler verildi.

Açıklamada, Vefa Projesi ile ihtiyaç sahibi olup kişisel bakımlarıyla temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan engelli, yaşlı vatandaşlar ile ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyenlerin kişisel ya da ev temizliklerinin sağlandığı hatırlatıldı.

2023 için 1,5 Milyar Lira Kaynak Ayrıldı

2022 yılı içinde ulusal program haline dönüştürülen ve ülke genelinde uygulanan Vefa Projesi kapsamında 2023 yılı için 1,5 milyar lira kaynak ayrıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrılan kaynağın ilk ödemesinin Ocak-Mart aylarını kapsayacak şekilde vakıflara aktarıldığını belirten Bakan Yanık, Nisan ile Haziran aylarında Vefa Projesi kapsamında kullanılması için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına toplam 371,9 milyon lira kaynak aktarıldığını ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @deryayanikashb

Program kapsamında öncelik sırasının ihtiyaç sahibi vatandaşlarda olduğunu belirten Yanık, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla hiç kimseyi arkada bırakmayan toplum ilkesiyle hareket ettiklerinin altını çizdi.

Kişisel bakımlarına ilişkin temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan 60 yaş üstü kişi ve kişilerin yaşadığı haneler ve yüzde 70 ile üzeri engelli raporu olan kişilerin bulunduğu hanelerde ihtiyaçları karşıladıklarını dile getiren Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna ek olarak hanede yaşayan kişi sayısı fazla olan haneler, 3’ten fazla 16 yaşından küçük çocuğu olan kişilerin yaşadığı sosyal yardım yararlanıcısı tek ebeveynli haneler ile yüzde 40 ve yüzde 69 oranında engelli raporu olan kişilerin yaşadığı haneleri de bu hizmetimizden faydalandırıyoruz.”

Hizmetten Yararlanan Vatandaşların Sayısı Artacak

Yanık, bu yıl içinde Vefa Projesi kapsamında 7 binden fazla personelin sahada görev almasının planladığı bilgisini de verdi.

Bakanlı olarak 127 bini aşkın yaşlı ve engelli vatandaşın evdeki temel ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.