Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanık: Psikososyal Desteğimiz 1 Milyon Afetzedeye Ulaştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, deprem bölgesinde Bakanlık çalışanları tarafından sunulan hizmetlere dair bilgiler verdi. Detaylar haberde;
Bakan Yanık: Psikososyal Desteğimiz 1 Milyon Afetzedeye Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından Bakanlık tarafından sunulan psikososyal destekler hakkında güncel bilgileri paylaştı. Bakanlık, enkaz altından çıkarılan refakatçisi olmayan çocuklara dair de bilgiler verdi.

Yanık, Bakanlık tarafından yürütülen psikososyal destek çalışmalara ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Psikososyal Destek Sağlanan Kişi Sayısı 1 Milyonu Geçti

Bakan, şu ana kadar Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 1 milyon 25 bin 291 kişiye psikososyal destek sağlandığı bilgisini verdi.

Depremden etkilenen illerde şu ana kadar 3 bin 772 personelle 691 bin 388 vatandaşa bu desteğin sağlandığını belirten Yanık, deprem bölgesi dışındaki illerde ise 3 bin 620 personelle 333 bin 903 vatandaşa psikososyal destek hizmeti sağlandığı bilgisini verdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @deryayanikashb

Deprem Bölgesindeki Çalışmalar Hakkında Bilgi Verdi

Bakan Yanık, gün içinde katıldığı bir televizyon programında da çeşitli açıklamalarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesindeki faaliyetler hakkında bilgi veren Yanık, “Deprem bölgesindeki kuruluşlarımızdan hizmet alan 533 yaşlımızı ve 1133 engelli vatandaşımızı güvenli bölgelere yönlendirdik. Sosyal incelemeler sonucunda çadırlarda bakıma ihtiyacı olan 212 yaşlı ve 664 engelli vatandaşımızı da kuruluşlarımıza aldık” ifadelerini kulandı.

Bakanlık olarak afet dönemlerinde ayni bağış depo yönetimi ve dağıtımı noktasında temel bir sorumlulukları olduğunu söyleyen Yanık, bu kapsamda deprem bölgesinde 204 sosyal market, 5 gezici sosyal market ve ASYA ekipleriyle toplam 43 milyon 350 bin adet ürünü vatandaşlara ulaştırdıklarını ifade etti.

Deprem felaketinin başından itibaren çok açık ve şeffaf bir şekilde özellikle çocuklarla ilgili verileri kamuoyuyla paylaştıklarını, enkaz altından çıkarılan hiçbir çocuğu üçüncü kişilere teslim etmediklerini söyleyen Yanık, depremden sonra 319.241 koruyucu aile müracaatı olduğu bilgisini de verdi.

Bakanlık, Refakatsiz Çocuklara Dair Rakamları Paylaştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, refakatçisi bulunmayan çocuklara dair son verileri de paylaştı.

Bakanlık sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, enkaz altından çıkarılmış refakatçisi olmayan 1902 çocuğun kayıt altına alındığı, 1476 çocuğun ailesine teslim edildiği ve 104 çocuğun kuruluş bakımına alındığı belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @tcailesosyal

322 çocuğun tedavi sürecinin takip edilmekte olduğu bilgisinin verildiği açıklamada, kimliği tespit edilen 1820, edilmeyen 82 çocuğun bulunduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın