Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanık: Eşi Vefat Eden Kadınlara Konut Temin Edilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, yeni bir sosyal yardım paketi açıkladı. Eşi vefat eden kadınlara yönelik konut desteği sağlanacağını duyurdu.
Bakan Yanık: Eşi Vefat Eden Kadınlara Konut Temin Edilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat eden kadınlar için yeni bir sosyal yardım paketi oluşturdu. Yardım paketinin detaylarını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık paylaştı. Bakan, eşi vefat etmiş sosyal yardım faydalanıcısı kadınlar için hazırlanan pakette konut temini yapılacağını açıkladı.

Yanık, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı kapsamında 2 bin 23 adet konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz” dedi.

Destek kapsamına alınanların, eşi vefat etmiş ve 18 yaş altı en az 3 çocuğa sahip olan sosyal yardım faydalanıcısı kadınlar olduğunu belirtti.

Programın, belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği halinde yürütüldüğünü söyledi. Uygulama kısmında, konut yapımı veya satın alma şeklinde iki farklı yöntemin olduğu bilgisini paylaştı.

Konutların 80 metrekare olacak şekilde inşa edilmesinin planlandığı, konut satın alımında ise bu özelliğe yakın olanların tercih edileceğini açıkladı. Bakan Yanık’ın açıklaması şu şekilde:

GCM Yatırım Banner

“Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL destek verirken, ihtiyaç duyulan kaynak, belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz.”

4 İlde İş Birliği Protokolü İmzalandı

Bakan Yanık, yardım programı kapsamında ilk etapta dört ilde iş birliği protokollerinin imzalandığını paylaştı. Söz konusu illerin Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olduğunu açıkladı.

Yanık, “Buna ek olarak projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor” dedi.

Başvuru Şartları Açıklandı

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı’ndan faydalanmak için gerekli şartlar açıklandı. Bu kapsamda belirlenen şartlar şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcı olmak,

Eşi vefat etmiş ve 18 yaş altı en az 3 çocuğa sahip olmak,

Konutların inşa edildiği ilde ikamet etmek,

Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dahil olmak üzere barınma yardımı programı kapsamında yürütülen ev yapım yardımlarından faydalanmamış olmak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.