Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanık Açıkladı: 22 İlde Erken Yaşta Evlilik Sorunu Var

Kamuoyunun ve siyasetin gündeminde uzun bir süre yer bulan çocuk evliliği ve istismarı skandalına ilişkin Bakan Yanık yeni açıklamalar yaptı.
Bakan Yanık Açıkladı: 22 İlde Erken Yaşta Evlilik Sorunu Var
HABER GİRİŞ

Çocuk yaşta evlilik ve istismar skandalının ardından gözler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na çevrildi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, söz konusu skandalın 2017 yılından itibaren ülke genelinde görülme oranı hakkında Bakan Derya Yanık’a soru önergesi verdi.

CHP’li Gürer’in soru önergesine yanıt veren Bakan Yanık, erken yaşta ve zorla evlilik oranlarının yüksek olduğu illeri ve yürütülen eylem planlarını açıkladı.

Erken yaşta ve zorla evlilik oranlarının 22 ilde yüksek olduğu bilgisini vererek, 18 ilde ve bir ilçede eylem planları hazırlandığını ve uygulamaya başlandığını söyledi.

Eylem planları kapsamında; Diyarbakır, Urfa, Mardin, Antalya, Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Gaziantep, Kilis, Nevşehir, Yozgat, Aksaray, Niğde, Hatay, Kahramanmaraş ilinde ve İzmir’in Kiraz ilçesinde saha ziyaretleri yapıldığını paylaştı.

Erken Yaşta Evlilik Sayılarının En Yüksek Olduğu 4 İli Açıkladı

Yanık, 18 il ve 1 ilçeye ek olarak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre erken yaşta evlilik sayılarının en yüksek olduğu Afyonkarahisar, Ardahan, Edirne ve Siirt olmak üzere 4 ilde daha eylem planı hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca bu 4 ilde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında da çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yanıtı şöyle:

“TÜİK verilerine göre erken yaşta evlilik sayılarının görece yüksek olduğu illerde, ‘erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele’ konusuna kadına yönelik şiddetle mücadele il eylem planlarında daha fazla yer verilmesi ve konuya ilişkin farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.