Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanık: 567 Bin Kişi Engelli Aylığı Alıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, 21 yıldır gerçekleşen engellilerin istihdamı ve bağlanan maaşlar hakkında açıklama yaptı.
Bakan Yanık: 567 Bin Kişi Engelli Aylığı Alıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Osmaniye’de Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Muhalefetin iddialarına dair açıklama yapan Yanık, bakanlığın yaptığı bazı çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

“Muhalefetin iddia ettiği, çok haksız bir biçimde, kalp kırıcı biçimde insanları yoksullaştırıyorsunuz, milleti kendinize bağımlı hale getiriyorsunuz, oradan da oy devşiriyorsunuz sözlerinin tam tersine, son derece bilimsel, son derece teknik, son derece özenli bir biçimde yoksulluk sınırının altına düşmemesi için vatandaşlarımızı destekliyoruz” diyen Yanık, engellilerin 20 yıl öncesine göre çok iyi yerde olduğunu anlattı.

Engellilerin istihdam hayatına, kamu ve sosyal hayata doğrudan ve doğal bir biçimde ulaşmalarının kendilerinin en temel hedeflerinden olduğunu söyledi.

2002’de kamuda memur olarak istihdam edilen vatandaş sayısının yaklaşık 6 bin olduğunu, bunun 2023 Mart ayı itibarıyla 12 kat artarak 65 bin 662’ye ulaştığını belirtti. Bakanlığın korumalı iş yerlerindeki zihinsel engelli çalışanlar için 2 bin 392 lira ücret desteği sağladığını açıkladı.

Aile odaklı politikalarla engelli vatandaşları ve engelli bireyi olan aileleri destekleme çalışmaların devam ettiğini, yüzde 40 ve üzeri engel oranı olan vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için engelli aylığı verildiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Mart ayı itibarıyla 567 bin 458 kişinin bu aylıktan yararlandığını ifade etti.

Engelli Yakını Aylığı Alan Kişi Sayısı 87 Bine Ulaştı

Engelli yakını aylığı alan vatandaşların sayısının da Mart 2023 itibarıyla 86 bin 994 olduğunu söyleyen Yanık, evde bakım yardımından yararlanan sayısının ise 568 bin 83 olduğunu bildirdi.

Aile ve Gençlik Bankasından evlilik aşamasında gençlere 150 bin lira finansman desteği sağlayacaklarını söyleyerek, “2 yıl geri ödemesiz, 48 ay vadeli, faizsiz, sadece aldıkları ana parayı 4 yıl süresince, taksitle, peyderpey iade etmiş olacaklar. Aslında önemli ölçüde 6 yıl içerisinde aldıkları finans desteğini sıfır faizle geri ödemiş olacaklar. Aile ve Gençlik Bankamız sadece evlenirken değil daha sonra çocuklarının eğitim süreçlerinde, diğer ihtiyaçlarında ailelerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.