Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, G-20’de Boeing’i Örnek Gösterdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapay zeka temelli teknolojilerde yapılacak en ufak hataların dahi çok büyük kazalara sebep olabileceğini vurgularken, bununla ilgili olarak Boeing 737 Max örneğini verdi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, G-20’de Boeing’i Örnek Gösterdi
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, G-20 kapsamında katıldığı Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nın ikinci oturumunda bazı açıklamalar yaptı. Varank konuşmasında yapay zekanın kapsayıcı büyümeyi, sürdürülebilir kalkınmayı ve küresel refahı teşvik edip insanoğlunun menfaatlerine hizmet etmesi gerektiğini özellikle vurguladı.

Yapay zeka sistemlerinin tasarlanma aşamasında hukukun üstünlüğü ve demokratik değerlerin gözetilmesi, farklılıkların göz ardı edilmemesi gerektiğini bildiren Varank, bu amaç doğrultusunda istikrarlı ve hassas bir süreç yürütülmesi, bunun yanında dürüst ve adil bir ekosistem yaratılması gerektiğini söyledi.

Varank, hükümetlerin güvenilir bir yapay zeka sistemi için çok paydaşlı ve uzlaşmaya dayalı küresel teknik standartlar geliştirmesi gerektiğini açıkladı.

Hükümetlerin Güvenilir Bir Yapay Zeka Sistemi İçin Küresel Teknik Standartlar Geliştirmesi Gerektiğini AçıkladıKonuşması sırasında yapay zeka temelli teknolojilerde yapılacak en ufak bir hatanın bile çok büyük kazalara sebebiyet verebileceğini özellikle vurgulayan Varank, ardından Boeing 737 Max örneğinin ortada olduğunu kaydetti. “Bu kazalarda yitirilen hayatların, hava yolu şirketlerinin kaybettiği milyarlarca doların hesabını kim verebilir? Bundan dolayıdır ki yapay zekanın geleceği uzay ve havacılık sanayisinde olduğu gibi bir avuç büyük şirketin inisiyatifine bırakılamaz.” şeklinde konuştu.

Ardından, Türkiye olarak yapay zeka ile ilgili meselelerin ele alınacağı, her ülkenin eşit haklara sahip olduğu küresel bir oluşum kurulması taraftarı olduklarını açıkladı. Gerçekleştirilen G20 toplantısının en büyük çıktısının da bu yolda atılacak adımlar olduğu görüşünde olduklarını ifade etti.

Bakan Varank, düzenlenen etkinlikte çok sayıda mevkidaşı ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Varank Çok Sayıda Mevkidaşı ile İkili Görüşmeler Gerçekleştirdiİngiltere Dijital ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Margot James, Güney Kore Bilim ve Bilgi İletişim Teknolojileri Bakanı You Young Min, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier gibi isimler Varank’ın ikili görüşme gerçekleştirdiği kişiler arasında bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile birlikte Tsukuba’daki insan, robot ve bilişim sistemlerinin bütünleşik bir teknolojisi sayılan Siberler’den faydalanarak robotik çözümler üreten Cyberdyne şirketine ziyaret gerçekleştirdi.

Bunların yanında Bakan Varank, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nı (JAXA) da ziyaret ederek çalışmaları ve projeleri inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.