Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank: “Biz Bu Kadar Zengin Bir Ülke Değiliz!”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ikinci el cep telefonlarının yenilenmesiyle ilgili açıklama yaparak Türkiye'de çok sık cep telefonu değiştirildiğini söyledi.
Bakan Varank: “Biz Bu Kadar Zengin Bir Ülke Değiliz!”
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, EasyCep Yenileme Merkezi açılış töreninde yenilenmiş cep telefonlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan, “Dünya nüfusu artmaya devam ediyor artık 8 milyara dayandık . Aynı şekilde ülkemizin nüfusu da artıyor. Bu nüfus artışı büyük bir bedelle birlikte geliyor. Dünyada her alanda sürdürülebilirlik notasında sıkıntılar yaşıyoruz. “ dedi.

Bazı ülkelerin bu konuda bir şeyler yaptığına değinen Bakan Varank, Paris İklim Antlaşması’nın bu çabaların en önemlisi olduğunu ifade etti. Türkiye’nin de Paris İklim Antlaşması’na imza atan ülkelerin başında geldiğini anımsattı.

“155 Bine Yakın İkince El Cep Telefonu Yenilendi”

Sündürülebilir bir sanayi ekosistemi oluşturabilmek için büyük gayret gösterdiklerini bildirdi. 2020 yılında Ticaret Bakanlığı’nın yenilenmiş ürünlerin piyasaya arzı noktasında yönetmelik yayımladığını ifade etti. İlgili kuruluşlarla Türk Standartları Enstitüsü ile ikinci el cep telefonlarının yenilenmesine dair standart geliştirdiklerini belirterek Türkiye’de 155 bine yakın ikinci el cep telefonunun yenilenerek sertifikalı bir şekilde piyasaya tekrar arz edildiğini söyledi.

“Bu Kadar Zengin Bir Ülke Değiliz”

Bakan Varan, Türkiye’de akıllı telefon pazarının oldukça büyük olduğunu ifade etti. Ama ülkede ihtiyacın büyük kısmını ithalatla karşıladıklarını aktardı. Son 2 seneye kadar Türkiye’de dünyada en sık telefon değiştiren ve en yeni telefonları kullanan bir ülkeydi. Almanya’dan, Fransa’dan ve İngiltere’den daha yeni telefonları kullanıyorduk.

GCM Yatırım Banner

“Biz bu kadar zengin bir ülke değiliz. Milli gelir karşılaştırmalarına baktığınızda bu kadar sık telefon değiştirmek aslında Türkiye’nin ihtiyacı olan bir şey değil. Bu manda ikinci el yenilenebilir telefon piyasası yenilebilir alternatiflerinde bir imkan getiriyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD gezisine değinen Varank, orada güya teknoloji firmalarını gezdiğini aktardı. CHP’nin Kalkınma ajanslarının girişim sermayesi fonlarına katılımı maddesini iptali için Anayasa Mahkemesine götürdüğünü söyledi. Girişimciliğe destek vereceklerini söylediklerini fakat bu maddeyi iptal ettirmeye çalıştıklarını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.