Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank: Arçelik’e Çip Yatırımı Yakışır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Arçelik İleri Malzeme, Filtrasyon ve Hijyen Teknolojileri Öncül Araştırma Laboratuvarı açılışlında açıklamalarda bulundu.
Bakan Varank: Arçelik’e Çip Yatırımı Yakışır
HABER GİRİŞ

Arçelik tarafından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen TÜBİTAK Öncül AR-GE Laboratuvarları Destekleme Programı’na dahil olarak kurulan, Arçelik İleri Malzeme, Filtrasyon ve Hijyen Teknolojileri Öncül Araştırma Laboratuvarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa katılan Sanayi ve  Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, Arçelik’in inverter komprosör üretimine ilişkin yatırımının değerli olduğunu belirterek, aynı derecede önemli ve değerli başka yatırımların da Türkiye’de yapılması gerektiğini söyledi.

Buna örnek olarak mikroçipleri gösteren Bakan Varank, “Bence bir çip yatırımı yapmak Arçelik’e yakışır. Gelin beraber çalışalım, biz verebileceğimiz desteği verelim. Çip yatırımını Arçelik ile beraber ülkemize kazandıralım.” açıklamasında bulundu.

Varank: Özel Sektör ile İş Birliği İçerisindeyiz

Arçelik’iin Çayırova Kampüsü’nde düzenlenen açılış töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Varank, özel sektör ile iş birliği içerisinde olduklarını ve inovasyon ekosistemini büyütmeye devam ettiklerini kaydetti.

Bakan Varank, katma değerli ve yüksek teknolojili üretimin önemine atıfta bulunarak, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı gizli ve açık ambargolara dikkat çekti. Teknoloji üretmenin siyasi bağımsızlığı tam anlamıyla kazanmak anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Aradan geçen 20 yılda teknoloji ekosistemini adeta sıfırdan inşa ettiklerini belirten Bakan Varank, teknopark sayısının 2’den 96’ya çıkardıklarını, 59 ilde 44 bin 375 projeyi desteklediklerini ve Teknoloji Geliştirme Merkezlerinin sayısının 17’ye ulaştığını söyledi.

Varank: TÜBİTAK Özel Sektörü Destekliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK’ın özel sektöre yönelik desteğinin sürdüğünü belirterek, Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı’nın temel araştırmaya zemin hazırladığını kaydetti.

Bu programla, alanında öncü ulusal ve uluslararası kuruluşların AR-GE laboratuvarı oluşturmaları için ciddi kaynak sağladıklarını belirtti.

Bakan Varank elde edilecek verilerin, TÜBİTAK ya da diğer destek mekanizmalarının girdisi olarak ticari ürünlere evrileceğini belirtti. Bu laboratuvarlarda yapılacak bilimsel çalışmalarla, 10-15 yıl sonrasının vizyoner projelerine imza atılacağını aktardı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.