Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank: 12 Proje-28 Milyon Liranın Üzerinde Yatırım!

Mustafa Varank, 12 projenin açılış ve imza töreni için Bartın’a giderek, şehirlerin kalkınmasına yönelik planlar açıkladı.
Bakan Varank: 12 Proje-28 Milyon Liranın Üzerinde Yatırım!
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bartın Kültür Merkezi’nde düzenlenen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Projeleri Toplu Açılış ve İmza Töreni’nde konuştu.

Varank, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) desteği ile hayata geçirilen 28 milyon liranın üzerinde değere sahip 12 projenin resmi açılışı için şehre geldiklerini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda bugün yayımlanan açıklamada kritik teknolojilerin yerli ve milli imkanlarla üretilmesine değinildi.

Bakan Varank, sanayinin dijital dönüşümü ve yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi için tüm imkanların seferber edildiğini söyledi.

SOGEP desteği ile toplumun dezavantajlı kesimlerini sosyal ve ekonomik hayata dahil etmek için kolaylaştırıcı işlerin yapıldığı iletildi.

GCM Yatırım Banner

Varank, program kapsamında bu yıl toplam bütçesi yaklaşık 18 milyon lira olan 7 projeyi Zonguldak, Karabük ve Bartın’da destekleme kararı aldıklarını aktardı.

Bu projelerle yeni istihdam imkanlarının oluşacağı, bölgenin sanayisinin ve turizminin yapılan yatırımlarla kalkındırılacağının altı çizildi.

Bartın’a 20 Yılda 10 Milyar Lirayı Aşan Yatırım

Son 20 yılda Bartın’a ulaşım, tarım, şehircilik ve sosyal hizmetler başta olmak üzere birçok alanda 10 milyar lirayı aşan yatırımların yapıldığı duyuruldu.

İçeriden ve dışarıdan tüm engellemelere rağmen Türkiye’nin üretim, yatırım ve istihdam gündeminin canlı tutulacağı ifade edildi.

Şehirlerin potansiyellerinin harekete geçirileceğini belirten Varank, kalkınmanın hızlandırılacağını, sayısız proje ve yatırımla illeri buluşturacaklarını kaydetti.

Şehirlerin Katkısı Çoğaltılacak, Türkiye Kalkındırılacak!

Şehirlerin ülke ekonomisine katkısını maksimum seviyeye çıkarmayı ve böylece kalkınmış bir Türkiye oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Varank şöyle dedi:

“Bölgesel kalkınma politikalarının yanında ulusal seviyede sanayinin gelişmesi için de büyük çaba harcadık. Milli teknoloji hamlesi vizyonuyla hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi çerçevesinde ülkemizin her yönden dışa bağımlılığını azaltacak politikalar uyguluyoruz.”

Sanayi İstihdamı Yüzde 75 Arttı!

Türkiye’de 2009 yılında sanayide kayıtlı çalışanların 2 milyon 890 bin kişi olduğu bilgisini paylaşan Varank, bugün bu sayının 5 milyona çıktığını vurguladı.

Sanayideki istihdamın yüzde 75 arttığı ileterek yapılan işlerin meyve verdiğine işaret etti. Bu rakamın tüm zamanların rekoru olduğunun altını çizdi.

12 aylık ihracatın 250 milyar doları geçtiği ve sanayi üretiminin de artmaya devam ettiği bilgisini verdi.

Teknoloji Tabanlı Girişimcilik Hızla İlerliyor!

Bakan Varank, Haziran’da geçen yıla kıyasla yüzde 8,5’lik önemli artışın görüldüğünü, teknoloji tabanlı girişimcilik alanında da hızla ilerlendiğini ekledi.

TEKNOFEST 2022 Robotaksi ve Efficiency Challenge yarışmasına katılan öğrencilerin, araçlarında kullandıkları gömülü sistem elektronik kartını Bakan Varank’a takdim ettiği açıklamada yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.