Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Uraloğlu: Türkiyesiz Uluslararası Ticari Koridor Olamaz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Basra Körfezi'ni Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayacak Kalkınma Yolu Projesi'nin çok önemli bir proje olduğuna dikkat çekti.
Bakan Uraloğlu: Türkiyesiz Uluslararası Ticari Koridor Olamaz
HABER GİRİŞ

Avrupa Ücretli Yol ve Altyapı Operatörleri Birliği (ASECAP) üyelerinin katılımıyla Türkiye’de ilk kez düzenlenen ASECAP DAYS 2023 Zirvesi başladı. Zirve açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Avrupa özel otoyol işletmeciliği sektörünün lider şirketlerini bir araya getirecek olan etkinlikte, uluslararası kara yolu taşımacılığını etkileyecek önemli başlıklar ele alınacak.

Bakan Uraloğlu, Asya ve Avrupa arasında, Doğu-Batı güzergahında yer alan ve üç ana koridordan biri olan Orta Koridor’un Çin’den başlayarak Orta Asya ve Hazar bölgesini Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağladığını ifade etti.

Söz konusu hattın Çin’den Londra’ya kesintisiz bir taşımacılık hattı sağlanmasına hizmet ettiğine dikkat çekti.

Avrupa’nın Başlangıç Noktası: Türkiye

Türkiye’nin Orta Doğu, Hazar havzası, Akdeniz havzası, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’nın oluşturduğu coğrafyanın merkezinde etkili bir konumda bulunduğuna da işaret ederek şöyle devam etti;

GCM Yatırım Banner

“4 saatlik uçuş süresiyle, yaklaşık 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı ve 11 trilyon dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkeye ulaşabilmektedir. Asya, Afrika ve Avrupa olmak üzere üç kıtayı birbirine bağlayan ve çok önemli bir jeostratejik bir konuma sahiptir.”

Türkiye’nin Avrupa’nın başlangıç noktası olduğunu söyleyen Uraloğlu, hem coğrafi konumuyla hem de tarihi sürekliliğiyle aynı anda bir Avrupa, Asya, Balkan, Kafkas, Orta Doğu, Akdeniz ve Karadeniz ülkesi olduğunu vurguladı.

Türkiye Son 21 Yılda İleri Teknoloji Gerektiren Projelerde Mesafe Kat Etti

Son günlerde gündemde olan Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak Kalkınma Yolu Projesi’nin herkes açısından çok önemli olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu;

“İnanıyorum ki bu projenin hayata geçmesi Avrupa Birliği (AB) ile olan ortaklığımızı daha da önemli kılacak ve Türkiyesiz bir uluslararası ticari koridor olamayacağı gerçeğini perçinleyecektir.”

Türkiye’nin son 21 yılda ileri teknoloji gerektiren büyük ölçekli projelerde önemli mesafeler kat ettiğini belirten Uraloğlu; Türkiye’yi bölünmüş yollar, otoyollar, mega projeler ve akıllı ulaşım sistemleriyle çağın ilerisine taşımanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.