Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Uraloğlu Proje için Tarih Verdi! 1,5 Saate Düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin son gelişmeleri açıklayarak hedeflerinden bahsetti. Detaylar haberde;
Bakan Uraloğlu Proje için Tarih Verdi! 1,5 Saate Düşecek
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bugünkü açıklamasıyla Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi hakkında bilgi verdi. Projenin Çerkezköy-Kapıkule arasındaki 153 kilometrelik kesimindeki yapım çalışmalarının yüzde 73 fiziki ilerleme ile devam ettiğine işaret etti.

Bakan Uraloğlu’nun verdiği bilgilere göre söz konusu projenin ilk etabı olan Çerkezköy-Kapıkule arasındaki kesiminin 2025 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Projenin genel planına göre Ispartakule-Çerkezköy arasındaki 67 kilometrelik kesim ve Halkalı-Ispartakule arasındaki 9 kilometrelik kesimin ise 2028 yılına kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi. Böylece projenin tamamının 2028 yılında faaliyete geçirilmesi amaçlanıyor.

İpek Demiryolu Güzergahının Türkiye’deki Bölümü Olacak

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nin Asya ile Avrupa arasında taşımacılıkta köprü görevi üstlenerek Asya-Avrupa koridorunun ilk parçasını oluşturacağını belirtti.

Projenin, İpek Demiryolu güzergahının Türkiye’den geçen bölümünü kapsayarak Avrupa bağlantısının önemli bir halkası haline geleceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Projenin 3 aşamadan oluştuğunun bilgisini veren Uraloğlu, 229 kilometrelik güzergahında çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hızlı tren hattının inşa edildiğini kaydetti.

Yolcu ve yük taşımacılığına uygun olarak tasarlanan bu hattın Kırklareli, Edirne ve Kapıkule’de istasyonlarının olacağını dile getirdi. Ayrıca, Tekirdağ ilindeki Çerkezköy’e yeni yolcu istasyonu ve yeni yük istasyonlarının kurulacağını ekledi.

Bakan Uraloğlu, İstanbul ilinde ise Halkalı, Çatalca ve Ispartakule istasyonlarının bulunacağını bildirdi.

Yolcu Seyahatleri Düşecek

Halkalı-Kapıkule projesinin tamamlanmasıyla yolcu seyahat süresi 4 saatten 1,5 saate, yük taşıma süresi ise 6,5 saatten 2,5 saate düşecek. Ayrıca, mevcut hat kapasitesi de 4 kat artacak.

Projenin Çerkezköy-Kapıkule kesiminin 275 milyon euro Avrupa Birliği (AB) hibe fonlarından yararlanılarak yapıldığını ifade etti.

Uraloğlu, İspartakule-Çerkezköy arasındaki 67 kilometrelik ve Halkalı-Ispartakule arasındaki 9 kilometrelik üçüncü fazın ihale edildiği ve çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, projenin Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri güçlendireceğini ve dostluğu perçinleyeceğini vurgulayarak, Türkiye’nin AB için önemli bir paydaş olduğunu iletti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın