Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Tunç Tapuda Yeni Sistemi Duyurdu

Tapuda yeni dönemi başlatacak uygulama bugün hayata geçirildi. Bakan Tunç, noterde başlatılan yeni hizmete ilişkin açıklama yaptı.
Bakan Tunç Tapuda Yeni Sistemi Duyurdu
HABER GİRİŞ

Gayrimenkul satışı bugünden itibaren yeni sistemle uygulanmaya başladı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, taşınmaz satışının noterlikte yapıldığı ilk tapu teslimini yaptı.

Taşınmaz satış sözleşmesinin noterliklerde yapılacağı yeni uygulamayı Ankara 65. Noterliği’nde başlatan Bakan Tunç, noterliğin kamu hizmeti olduğunu ifade etti.

Vatandaşların taşınmaz satış sözleşmelerini hem tapu müdürlüklerinde hem de noterliklerde yapacakları düzenlemenin geçen yıl yasalaştığını anımsattı.

Noterlik vasıtasıyla pek çok uygulamanın da hayata geçirildiğini belirterek, araç tescil işlemlerinden mirasçılık belgelerinin teslimine kadar vatandaşlara kolaylık sağladığını sözlerine ekledi.

Ayrıca nöbetçi noter uygulamasının da devrede olduğunu belirten Bakan Tunç, “Tapuda sadece hafta içi yapılabilen taşınmaz satışıyla ilgili işlemler, nöbetçi noter uygulaması kapsamında hafta sonu da gerçekleşmiş olacak. Bu da önemli bir kolaylık” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın