Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Tunç: Memur Maaş Zammından Hakim ve Savcılar Yararlanacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, memur maaşlarına yapılan zamdan hakim ve savcıların da yararlanacağını açıkladı.
Bakan Tunç: Memur Maaş Zammından Hakim ve Savcılar Yararlanacak
HABER GİRİŞ

Bu hafta TBMM’de kabul edilen düzenleme ile memur maaşlarına seyyanen zam yapıldı. Bu zam ile beraber en düşük memur maaşı 22 bin 17 TL oldu. Yapılan zam sonrası savcı ve hakimlerin bu artıştan yararlanamayacağına dair iddialar ortaya atılmıştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, memur maaşlarına yapılacak seyyanen artıştan hakim ve savcıların yararlanamayacağı yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Tunç açıklamasında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen kanun teklifi kapsamında memurlara verilmesi öngörülen seyyanen zamdan hakim ve savcıların yararlanamayacağı yönünde değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

Bakan Tunç açıklamasında, hakim ve savcıların aylıklarının hesaplanmasında 2802 sayılı Kanun’un 102. maddesi gereğince en yüksek devlet memurunun mali hakları esas alındığını belirtti.

Tunç, teklif metninde de 15.965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ilave ödeme yapılacak kişiler arasında ‘mali hakları veya ücret tavanı ilgili mevzuatı uyarınca en yüksek devlet memurunun mali hakları ya da bu mali haklara göre belirlenmiş olan ücret veya ücret tavanları esas alınmak suretiyle tespit edilen kadro, pozisyon veya görevlerde bulunanların belirtildiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Hakim ve savcıların aylıkları da kanun gereğince en yüksek devlet memurunun mali haklarına göre belirlendiğine dikkat çeken Tunç, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen 2-1264 Esas Numaralı Kanun Teklifi kapsamında memurlara verilmesi öngörülen seyyanen zamdan hakim ve savcılar da yararlanacaklardır.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.