Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Tunç Duyurdu! Yeni Uygulama Geliyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2024 Yılı Bütçe Görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada 2024 yılından itibaren geçerli olacak yeni uygulamayı duyurdu. Detaylar haberde...
Bakan Tunç Duyurdu! Yeni Uygulama Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2024 Yılı Bütçe Görüşmeleri’nde önemli açıklamalarda bulundu. İsrail-Filistin savaşı hakkında konuşan Bakan Tunç, arabuluculuk sistemi hakkında da bilgi verdi. Yeni uygulamayı duyurdu.

Bakan Tunç, “Adaletin ve insan haklarının küresel bir düzeyde ayaklar altına alındığı bir süreçten geçiyoruz. İsrail insanlık suçu işlemeye devam ediyor.” dedi.

20 bini aşkın sivilin katledildiğini belirten Tunç, “Filistinli kardeşlerimizin hakkını korumaya devam edeceğiz. Savaş suçu işleyenler gün gelecek insanlık önünde hesap verecek.” açıklamasında bulundu.

Arabuluculuk sistemi hakkında konuşan Bakan Tunç, sistemin başarılı bir uygulama olduğunu dile getirdi. Bu sistemin toplumsal barışa hizmet ettiğini görmenin mümkün olduğunu söyledi.

10 yıllık uygulamada 5 milyondan fazla dosyanın arabuluculuk önüne geldiğini ve bunun 3,5 milyona yakınının anlaşma ile sonuçlandığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Yeni Uygulama Kaliteyi Artıracak”

Önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacak bir uygulamayı duyuran Tunç, “Hukuk mesleklerine giriş sınavı uygulamasını başlatıyoruz. Bundan böyle avukatlık stajına başlayabilmek ve hakim, savcı yardımcılığı sınavına girebilmek için hukuk fakültesi mezunları bir ön elemeden geçecek. Hukuk mesleklerine giriş sınavını kazanması gerekecek.” dedi.

Söz konusu uygulamanın hukuk mesleklerindeki kaliteyi artıracağına inandıklarını belirtti.

Yargı alanındaki reformların planlı ve kesintisiz bir şekilde sürdüğünü belirten Tunç, bugüne kadar 1,5 milyonu aşan dosyada uzlaşma sağlandığını kaydetti.

Bilirkişilik kurumu ile ilgili uygulama sorunlarını gidermenin gayreti içinde olduklarını dile getirdi. Sadece 25 ilde hizmet veren adli tıp kurumunun bugün 81 ilde hizmet verdiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın