Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Tunç Duyurdu: Hacizli Mallarda Yeni Dönem Başlıyor

Adalet Bakanı Tunç, sosyal medya hesabından hacizli mallara yönelik uygulamanın 1 Kasım'da başlayacağını duyurdu. Detaylar haberde...
Bakan Tunç Duyurdu: Hacizli Mallarda Yeni Dönem Başlıyor
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hacizli malların yedieminlerde çürümesinin önüne geçecek uygulamayı 1 Kasım’da başlatacaklarını duyurdu. Bakan Tunç konuya yönelik açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı.

X hesabından açıklamada bulunan Bakan Tunç, Yedieminlerde bulunan ve icra hukuku kapsamında artık hukuken muhafazasına gerek kalmayan mahcuz malların tasfiyesini taraf menfaatini ve kamu yararını gözeterek çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Haciz kalkmış olup da halen yedieminlerde muhafaza edilen malların kanuni istisnalar hariç (gümrük idaresi, tahsil dairesi) öncelikle borçlu tarafından teslim alınması, böylelikle borçlu menfaatinin korunmasının sağlandığı bildirildi.

Bakan Tunç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Elektronik satış hükümleri uygulanmasına rağmen alıcı bulamamış sicile kayıtlı mallar ile diğer mallar üzerinde hak sahiplerinin haklarını kullanmaktan imtina etmesi durumunda ise kamu yararı gözetilerek Kanun’da belirlenen bedel karşılığı mülkiyetlerinin yedieminlere ve kamusal yarar özelinde faaliyet gösteren Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş’ye devri düzenlenmiştir. Satış ve mülkiyet devri durumunda elde edilecek bedel muhafaza edilerek hak sahiplerine ödenecektir.”

GCM Yatırım Banner

Bakan Tunç açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Mülkiyet devrinin gerçekleştirilememesi durumunda ise söz konusu malların çürümeye bırakılarak ülke ekonomisine ve çevreye vereceği zararları önlemek amacıyla Türkiye Kızılay Derneğine bedelsiz devrinin yapılması düzenlenmiştir.”

Tasfiye süreci usul ve esaslara ilişkin Tebliğ’in Resmi Gazete’de yayımlandığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.