Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Tunç Açıkladı: İşte Kira Uyuşmazlığında Başvuru Sayısı

Bakan Tunç, arabuluculuk sistemi kapsamında başvuru sayısını açıklarken kira uyuşmazlığındaki sayı dikkat çekti.
Bakan Tunç Açıkladı: İşte Kira Uyuşmazlığında Başvuru Sayısı
Yorum

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, arabuluculuk sistemi hakkında açıklamada bulundu. Başvuru sayısına yönelik bilgi verdi.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Tunç, “1 Eylül’den itibaren başlattığımız başta kira hukukundan doğan uyuşmazlıklar olmak üzere komşuluk hukuku, ortaklığın giderilmesi, tarımsal üretim sözleşmeleri ve kat mülkiyetinden doğan uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk sistemi sayesinde taraflar yıllarca süren davalardan kurtularak dostane ve barışçıl çözüme kavuşuyorlar.” dedi.

Bakan Tunç, anlaşma sağlanamadığında 2 saatlik arabuluculuk ücretinin devlet tarafından karşılandığını söyledi.

Tunç, “Anlaşmalar sayesinde taraflar maddi ve manevi olarak yıpranmadan serbest iradeleri ile aralarındaki uyuşmazlığı sonlandırarak toplumsal barışa hizmet ediliyorlar, hem de yargının iş yükü azalıyor. “ ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda 1 Eylülden itibaren ilk 15 günde kira uyuşmazlıklarından kaynaklı 12 bin 001 başvuru, ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarından kaynaklı bin 241 başvuru yapıldığını aktardı.

Bakan Tunç, yine arabuluculuk sistemi ile kat mülkiyeti uyuşmazlıklardan kaynaklı 893 başvuru, komşuluk hukuku uyuşmazlıklardan kaynaklı 114 başvuru, tarımsal üretim sözleşmelerinden kaynaklı 68 başvuru olmak üzere yeni alanlarda toplamda 14 bin 385 başvuru yapıldığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu