Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Soylu’dan Depremzedelerin Seçim Öncesi Adres Değişikliği Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremden etkilenen illerde seçim öncesi adres değişikliğine ilişkin bilgilendirmede bulundu.
Bakan Soylu’dan Depremzedelerin Seçim Öncesi Adres Değişikliği Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden etkilenen illerde vatandaşların ikamet kayıtlarını 17 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet, nüfus müdürlükleri ve nüfusmatikler üzerinden gerçekleştirebileceğini söyledi.

Bakan Soylu bu tarihten sonra YSK’nin askı süreci çerçevesinde değişiklik yapabileceğini belirterek, “Depremzede vatandaşlarımız için, adres değiştirmenin, depremle alakalı bir hak kaybı oluşturmayacağının tekrar altını çizmek istiyorum.” açıklamasında bulundu.

Soylu: Adres Değişikliğinde Kolaylıklar Sağlandı

Kahramanmaraş’taki AFAD Lojistik Merkezi’nde konuşan Soylu, 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçimleriyle ilgili YSK’nin seçim takvimini açıkladığını hatırlattı. Depremden etkilenen illerinde kalan vatandaşlarla deprem illerinin dışına giden vatandaşlara adres değişikliği konusunda kolaylıklar sağlandığını söyledi.

Kayıt sürecine ilişkin bilgilendirmede bulunan Soylu, bugün sabahtan itibaren depremzede vatandaşların eğer bir başka vilayete taşınmış ve bugüne kadar kayıtlarını almamış ise,e-Devlet üzerinden, ilgili nüfus idareleri üzerinden yani Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün il ve ilçe nüfus müdürlükleri üzerinden, aynı zamanda buralarda bulunan nüfusmatikler üzerinden kendi kayıtlarını şu anda taşınmış bulundukları yerlere alabileceğini söyledi.

17 Mart’tan Sonra İnsiyatif YSK’ya Geçiyor

Bu değişikliklerin 17 Mart saat 23.59’a kadar gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi. Herhangi bir uzatma olmaması halinde bu tarihten sonra, ilçe seçim kurullarına müracaat edilebileceğinin bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Soylu bununla ilgili, “Yani bu tarihle 17’si 23.59’a kadar e-Devlet, nüfus müdürlükleri ve nüfusmatikler üzerinden gerçekleştirebilirler. Ama 18’i itibarıyla artık inisiyatif YSK’ye geçmektedir. YSK’ye geçtiği andan itibaren kayıtlarını YSK’de askı süreci çerçevesinde ki onu YSK belirleyecektir, o çerçevede yapabilirler.” diye konuştu.

Bakan Soylu, il dışına gitmeyen, çadır ve konteyner kentlerde ya da bir yakınlarının evinde kalanların da kayıtlarını yine e-Devlet, nüfus müdürlükleri ve nüfusmatikler üzerinden değiştirebileceğini söyledi. Bu vatandaşların da 17 Mart saat 23.59’dan sonra YSK’nin askı sürecinde kayıtlarını yapabileceklerini bildirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.