Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Soylu: 17 Ağustos’tan Önce Kimse Depremi Konuşmuyordu

İçişleri Bakanı Soylu, deprem tatbikatına yönelik açıklamada bulunarak, Türkiye'nin deprem konusunda çok yol aldığını söyledi. İşte detaylar...
Bakan Soylu: 17 Ağustos’tan Önce Kimse Depremi Konuşmuyordu
HABER GİRİŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakın bir zamanda duyurduğu deprem tatbikatı bugün gerçekleşti. Türkiye genelinde gerçekleşen tatbikat ile ilgili açıklama yaptı.

Bakan Soylu, 17 Ağustos’tan önce kimsenin depremi tartışmadığını kaydetti. Deprem konusunda herhangi bir uyarının yapılmadığını aktardı.

“1999’dan Sonra Çok Mesafe Alındı”

Düzce depremine değinen Soylu, yaşanan afetin çok şey öğrettiğini kaydetti. Afet gelmeden hazır olunması gerektiğini söyleyerek Türkiye’nin 1999’dan sonra çok mesafe alındığını bildirdi.

İlk olarak AFAD Başkanlığı’nın kurulduğuna dikkat çekerek, afet anı ve sonrası için bir model ortaya konulduğunu ifade etti. Bu konuda birçok adım atıldığını aktararak tüm tedbirlerin alınacağını söyledi.

Son 10 gündür bu tatbikata hazırladıklarını belirten Bakan Soylu, geçen yılı eğitim bu yılın tatbikat yılı olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Şehirler Afetlere Dirençli Hale Geldi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Erdoğan, “Bilim insanlarımız ülkemizde büyük depremlerin yaşanma ihtimalinin arttığı konusunda fikir birliği içindedir. Depremin yaşanmasını engellemek mümkün değildir ama can ve mal kaybının yaşanmasının önüne geçecek tedbirleri almak bizim elimizdedir.” ifadesinde bulundu.

Erdoğan, geçmişte yaşanan acı tecrübelerden dersler çıkarıldığını artık hiçbir vatandaşın “Nerede bu devlet” diye feryat etmediğini söyledi.

AFAD bünyesinde oluşturulan bütünleşik afet yönetim stratejisinin üç kademeden oluştuğunu aktardı. Toplu konut ve kentsel dönüşüm projeleriyle şehirleri afetlere karşı dirençli hale getirdiklerini bildirdi. Bu yıl şu ana kadar 94 bin 207 tatbikatın yapıldığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.