Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Türk Lirası ve KKM Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, para politikasının istikrarla uygulandığını TL’nin biraz zayıf olmasına rağmen volatilitenin ortadan kalktığını söyledi.
Bakan Şimşek’ten Türk Lirası ve KKM Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Arap Bankacılık Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye’nin henüz küresel dezenflasyon rüzgarına kapılmadığını, parasal politikaların istikrarlı bir şekilde uygulanmaya devam ettiğini söyledi.

Programın sağlam politikalar ve yapısal reformların birleşimi sayesinde çalıştığını vurgulayan Şimşek, ” Büyümeyi sürdürülebilir ve daha dengeli bir hale getirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu. Şimşek, portföy tercihlerinin TL’nin lehine olacağını ve reel kurun dezenflasyon sürecine destek vereceğini, Türk lirasının hala biraz zayıf olduğunu ancak volatilite ortadan kalktığını vurguladı.

Merkez Bankası rezervlerinin artmaya devam ettiğini belirten Bakan Şimşek, “KKM’den çıkıyoruz ve TL mevduat rezervleri artıyor. TL varlıklarla yapılan yatırımlar değer kazanmaya devam ediyor. Bütün kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili beklentileri olumlu. Yapısal problemlerimizi çözüyoruz.” diye konuştu.

Bakan Şimşek açıklamasının devamında, bütün kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili beklentilerinin olumlu olduğunu belirterek, sanayi dönüşümüne yeniden odaklan ihtiyacından bahsetti. Yapay zeka yatırımlarının süreceği mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın