Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten TAM Açıklaması: 500 Milyon Dolar Tasarruf Sağlanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl uygulamaya konan TAM Projesi’nin olumlu sonuçlarını görmeye başladıklarını söyledi.
Bakan Şimşek’ten TAM Açıklaması: 500 Milyon Dolar Tasarruf Sağlanacak
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2023’te uygulamaya alınan Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi’nde (TAM) son duruma ilişkin açıklamada bulundu. Şimşek, projenin Bakanlığın himayesinde kamu bankaları ve kamu katılım bankalarının verimlilik ve tasarrufun sağlanması amacıyla uygulamaya konulduğunu hatırlattı.

Şimşek, Bakanlık olarak, Türkiye’de her alanda olduğu gibi bankacılık alanında da özellikle dışa bağımlı donanım ve yazılım ihtiyaçlarını optimize ederek verimliliği artırma doğrultusunda birçok yeniliğe imza attıklarını söyledi.

Platforma dahil her bankanın ATM yönetimi için ayrı olan yazılım geliştirme, lisanslama, saha hizmetleri, ATM operasyonları gibi maliyet kalemlerini ortaklaştırılarak tek merkezden yönetilmesini sağladıklarını vurgulayan Şimşek, projenin bugün itibarıyla 5 bin 200 ATM ile Türkiye’nin 81 ilinde hizmet verilen, aylık 35 milyar lirayı bulan 20 milyon adet finansal işlemin gerçekleştirildiği bir sistem haline geldiğini vurguladı.

Şimşek: ATM Sayısı 19 Bine Ulaşacak

Bakan Şimşek TAM Projesi ile tasarruf ve verimlilik artışının yanı sıra finansal hizmetlere erişimde de büyük kolaylık sağlandığını sözlerine ekledi. İleriye dair hedefler hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek, proje tamamlandığında TAM’a üye tüm bankaların optimize edilmiş ATM sayısını 19 bine ulaşacağını söyledi.

Şimşek, diğer operasyon ve saha maliyetlerindeki azalış ve nakit optimizasyonu sayesindeki tasarruf ile birlikte, proje ile orta vadede 500 milyon doları bulan tasarruf sağlanmış olacağının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek dünyadaki diğer örnek projelerde, para çekme ve bakiye görüntüleme gibi kısıtlı işlem seti ile ortak ATM’ler kullanılabilirken, TAM Projesi’nde, bankaların tüm işlem setine erişim sağlanabildiğini belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın