Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Sürdürülebilir Büyüme Hedefi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, bugün açıklanan 2023 yılı ikinci çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Şimşek’ten Sürdürülebilir Büyüme Hedefi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) raporuna ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, küresel koşullar ve depreme rağmen güçlü büyümenin devam ettiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin 2023 yılı ikinci çeyrek büyüme verilerine göre ekonominin yıllık bazda reel olarak yüzde 3,8 büyüdüğüne işaret eden Şimşek, mevsimsel düzeltilmiş büyümenin bir önceki çeyreğe göreyse yüzde 3,5 olduğunu anımsattı.

Küresel aktivitedeki zayıflama sebebiyle reel ihracatın düştüğünü dile getiren Şimşek, ithalatın ise iç talebe bağlı olarak artışını sürdürdüğünü bildirdi.

Ekonominin Dış Şoklara Karşı Kırılganlığının Azaltılması Hedefleniyor

Türkiye ekonomisinin büyümesindeki gücün yanı sıra dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olmasını hedeflerini söyleyen Şimşek, iç-dış talep dengesinin yeniden tesisi için tedbirler almaya ve uygulamaya devam edeceklerini ekledi.

Söz konusu tedbirlerle ekonominin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltmayı hedeflediklerine de dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Şeffaf, tutarlı ve uluslararası normlara uygun politikalar sayesinde güvenin temin edilmesinin öngörülebilirliğini artıracağını ifade etti. Öngörülebilirliğinse sürdürülebilir büyümenin sağlanması için gereken yatırım ve istihdam artışında kritik önem taşıdığını vurguladı.

Refah Artışı Toplumun Tüm Kesimlerine Adil Paylaştırılacak

Uygulanan politikaların makro finansal istikrar üzerindeki olumlu etkilerinin görülmeye başlandığını öne sürdü. Şimşek, söz konusu etkileri kalıcı hale getirmek ve istikrarın sağlanması için gerekli adımları atmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Bakan Şimşek açıklamasında, dengeli ve sürdürülebilir büyüme ile sağlanacak refah artışının toplumun tüm kesimleri tarafından adil paylaşımına öncelik vereceklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.