Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten “Seçici Kredi” Vurgusuyla Yeni Müjdeler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatçıyı ve reel sektörü her zaman destekleyeceklerini belirterek müjdeyi verdi. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek’ten “Seçici Kredi” Vurgusuyla Yeni Müjdeler
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine destekli kredi garanti sistemi kapsamında hayata geçirilecek yeni destek paketine dair konuştu. İhracatçıya ve reel sektöre müjdeyi verdi.

Yeni ekonomi programı kapsamında değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek, seçici kredi uygulamalarının önemine dikkat çekti.

Amacın üretimi ve ihracatı artırmak olduğunu bildirdi. Hazine destekli kredi garanti sistemiyle pek çok ticari işletmeye finansmana erişim imkanı sağlandığını vurguladı.

Bakan Şimşek, yatırım, ihracat, sürdürülebilirlik yatırımları ve dijital dönüşüm odaklı yeni destek paketlerine yönelik çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

30 Milyar Liralık Kredi İmkanı

İhracatçının ve reel sektörün her zaman arkasında olduklarını vurgulayan Bakan Şimşek, “Yeni destek paketimizle 25 milyar liralık garanti karşılığında 30 milyar liralık kredi imkanını firmalarımıza sunacağız. Yeni destek paketleriyle teminat yetersizliği yaşayan firmaların finansmana erişim imkanlarının kolaylaştırılması amaçlandı. Söz konusu kredi imkanının kredi garanti kurumları aracılığıyla sağlanması
planlanıyor. Paketlerde genel itibarıyla işletme kredileri için 24 aya kadar, yatırım kredileri içinse 120 aya kadar vade belirlenebilecek.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kredi Garanti Fonu AŞ, İhracatı Geliştirme AŞ ve Katılım Finans Kefalet AŞ arasındaki protokol çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni destek paketleri kapsamındaki kullandırımlara başlanacağını söyledi. (AA)

KKTC ile İş Birliği Güçlendirilecek

Bu gelişmelerin dışında Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından KKTC Maliye Bakanı Sayın Dr. Özdemir Berova ile toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Şimşek, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Toplantımızda özellikle kurumsal kapasitenin güçlendirilmesine yönelik olarak KKTC Maliye Bakanlığına her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ettik. KKTC’nin kalkınması için gereken teknik ve mali destekleri sağlamaya devam edeceğiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.