Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Nitelikli Büyüme Vurgusu

Bakan Mehmet Şimşek, bugün açıklanan Türkiye ekonomisinin 2023 yılı büyüme rakamlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Şimşek’ten Nitelikli Büyüme Vurgusu
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. İstatistiklere göre Türkiye ekonomisi 2023 yılının son çeyreğinde yüzde 4 büyüdü. Şimşek, açıklanan büyüme rakamının Orta Vadeli Program’ın (OVP) üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.

TÜİK verilerini değerlendiren Şimşek, milli gelirin 1,1 trilyon doları aştığını ve kişi başına milli gelirin ise bir önceki yıla göre 2 bin 450 dolar artarak 13 bin 110 dolara yükseldiğini dile getirdi.

OVP kapsamında büyümede 2023’ün 3’üncü çeyreğinde başlayan dengelenmenin, son çeyrekte de devam ettiğine işaret etti. Güçlü şekilde desteklenen yatırım ve ihracat ile daha nitelikli büyümeye doğru yol alındığına dikkat çekti.

Uygulanan politikalarla büyüme kompozisyonunun iyileştiğini belirten Şimşek, bunun dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacağını ileri sürdü.

Ekonomide Dengelenme, Cari Açıkta İyileşme Sürüyor

TÜİK’in açıkladığı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, yılın ilk yarısında 8,8 puan olan iç talebin büyümeye katkısının yılın ikinci yarısında 6,6 puana gerilediğini bildirdi. Net dış talebin negatif katkısının ise 4,9 puandan 1,6 puana düştüğünü vurguladı.

GCM Yatırım Banner

2023 yılında büyümenin yaklaşık üçte birinin üretken kapasitesini artıran makine ve teçhizat yatırımlarından geldiğine işaret eden Şimşek, şu şekilde devam etti;

“Güçlü şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracatla daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz. Göstergeler ekonomideki dengelenmenin ve cari açıktaki iyileşmenin sürdüğüne işaret ediyor. 2024’te net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği ılımlı ve dengeli bir büyüme bekliyoruz.”

Bakan Şimşek, kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artısına odaklanan yapısal reformlara devam edileceğinin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.