Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Şimşek’ten KOBİ’lere Müjde! Kredi Garanti Limiti Artacak

Bakan Şimşek, KOBİ'lere yönelik yapılacak yeni düzenleme hakkında konuşarak azami kredi garanti limitlerinin artacağını söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek’ten KOBİ’lere Müjde! Kredi Garanti Limiti Artacak
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) hakkında kredi mekanizmasında yapılacak düzenlemeye yönelik açıklamada bulundu.

Bakan Şimşek, Mayıs ayındaki KOBİ tanımında yapılan değişikliği hatırlatarak böylece işletmelerin KOBİ sayılması için gerekli yıllık net satış hasılatları veya mali bilanço tutarları yeniden belirlendiğini kaydetti.

Azami tutarın mikro işletmeler için 5 milyon liradan 10 milyon liraya, küçük işletmeler için 100 milyon liraya, orta büyüklükteki işletmelerin 500 milyon liraya çıkarıldığını bildirdi.

Bakan Şimşek bu kapsamda Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Karar’da değişiklik yapılmasını planladıklarını belirtti.

“KOBİ’lerin Kredi Garanti Limitlerini Artırıyoruz”

Yapılan değişiklik ile işletmelerin devlet desteklerinden daha fazla yararlanmasının önünün açıldığı ve şimdi benzer düzenlemeyi kredi garanti kurumlarına sağlanan garanti desteği için yapacaklarını aktardı.

Şimşek, “ Kredi garanti sistemi kapsamında KOBİ başına kullanılabilecek azami kredi garanti limitlerini artırıyoruz. Böylece, firmalarımızın finansmana erişim imkanlarını yükseltmiş olacağız.” dedi.

Bu rakamın büyük firmalar için 500 milyon liraya çıkacağını belirten Şimşek, yeni kararla KOBi ve KOBİ dışı büyük firmaların daha yüksek miktarda kredi garanti imkanından yararlanabileceğini kaydetti.

Bunun yanında karara geçici bir hüküm ekleneceği böylece KOBİ tanımı dışında olan ancak yeni yönetmelikle KOBİ tanımına dahil olan işletmelerin bu uygulamadan 31 Aralık 2023 tarihine kadar faydalanacağını bildirdi.

Bakan Şimşek, bu açıklamalarının yanında konuya yönelik sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Şimşek, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kaynak kullanımında, yatırım, istihdam, üretim ve özellikle de ihracatı önceliklendiriyoruz.”

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu