Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Enflasyon ve Sürdürülebilir Büyüme Mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
Bakan Şimşek’ten Enflasyon ve Sürdürülebilir Büyüme Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber canlı yayınına katıldı ve ekonomideki son duruma dair açıklamalar yaptı. Bakan Şimşek’in açıklamasının satır başlarında, enflasyonla mücadele ve büyümede sürdürülebilirlik öne çıktı.

Son büyüme rakamlarını değerlendiren Şimşek, büyüme verilerinin 2023’teki Orta Vadeli Program’da belirttikleri öngörülerle paralel ilerlediğini söyledi. Programda yüzde 4,4’lük büyüme beklentilerine atıfta bulunan Şimşek, küresel büyümenin yüzde 3 olacağını ve Türkiye’nin bu oranın 1,5 katı büyümüş olacağına dikkat çekti.

Bakan Şimşek, istihdamdaki artışın çok güçlü olduğunu ve büyümenin yeniden dengelenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Büyüme için Verimlilik Mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyümenin yüksek seviyelerde tutulması için verimlilik artışına odaklanacaklarını söyledi. Verimlilik artışının doğru yatırımlarla ve reformlarla olacağını vurgulayan Şimşek, fiyat istikrarını sağlayarak ve var olan imkanları üretken alanlara kanalize ederek büyümenin yüksek verimliliğin yüksek tutulmasını hedeflediklerini belirtti.

Bakan Şimşek, Orta Vadeli Programın en önemli bileşeninin fiyat istikrarı olduğunu ve buradan kasıtlarının enflasyonun tek haneye düşürülüp tutulması olduğunu belirtti. Gelecek yılın sonunda enflasyonu yüzde 34’e çekmeyi hedeflediklerini belirten Şimşek, 2025 ve 2026 sonunda da tek haneye düşürmeyi öngördüklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şimşek sözlerinin devamında, “İç talebi daha makul bir düzeyde tutmak için bozulan fiyatlama davranışlarını düzeltmek için bir para politikasında iyileştirmeye gittik. Merkez Bankası burada gerekeni yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir diğer hedeflerinin rezervlerin güçlendirilmesi olduğunu aktaran Şimşek, “Amacımız geniş anlamda rezervlerin vadesi bir yıldan az olan dış borca oranını 1,0’e doğru yükseltmek, şu anda 0,84 civarındayız. Diğer bir hedefimiz kur korumalıdan çıkış. KKM’nin azaltılması noktasında önümüzdeki dönemde ilave adımlar atabiliriz.” diye konuştu.

Bakan Şimşek geride kalan süreçte KDV ve ÖTV gibi enflasyonu artıran vergi artışlarına gittiklerini, ancak artık bunların tekrarlanmayacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.