Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Enflasyon Mesajı: İvme Kaybı Var!

Bakan Şimşek, TRT World Forum'unda ekonomik programlar hakkında konuşarak enflasyona yönelik mesaj verdi. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek’ten Enflasyon Mesajı: İvme Kaybı Var!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT World Forum 2023 kapsamında gerçekleştirilen “Küresel Ekonomiyi Yeniden Şekillendirmek” başlıklı oturumun açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin uyguladığı ekonomik programdan bahsetti. Fiyat istikrarı ile sürdürülebilir yüksek büyümenin ve kalıcı refah artışının mümkün olduğunu dile getirdi.

Temel önceliklerinin enflasyon olduğunu vurgulayan Şimşek, “Programız başarılı bir şekilde işliyor. Programın olumlu yansımaları finansal göstergelerin ardından makro göstergelerde de görülmeye başlandı. Büyümede dengelenmeye doğru yol alırken cari açık düşüyor, enflasyonda ivme kaybı var ve rezervlerimiz artıyor.” dedi.

Enflasyon ile mücadelenin süreç işi olduğunu belirten Bakan Şimşek, yıllık enflasyondaki düşüşün 2024 yılı ortasından itibaren başlayacağını söyledi.

“Deprem Harcamaları Bütçe Dengesini Geçici Olarak Bozdu”

Bakan Şimşek, Türkiye’nin hala ciddi bir büyüme potansiyeli sunduğunu belirtti. Fırsatların olduğunu ancak avantaj sağlamak için daha fazla şey yapılması gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin jeopolitik konumu sayesinde dost ve yakın ülkelerden tedarikte en iyi adaylardan birisi olduğunu aktardı.

2023 yılı bütçe açığının milli gelire oranla yüzde 6’nın altında olmasını beklediklerini dile getirdi.

Deprem harcamalarının bütçe dengesinde geçici bir bozulmaya yol açtığını belirtti. Mali disiplini yeniden sağlayacak gelir ve harcama politikalarını uygulamaya aldıklarını aktardı.

“Yabancı Yatırımcının Türkiye’ye İlgisi Arttı”

Şimşek, para ve maliye politikası kapsamında devreye alınan uygulamaların gelecek dönemde kapsamlı yapısal reformlarla destekleneceğini bildirdi.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını belirten Şimşek, “Ocak-mayıs döneminde 2,9 milyar dolar çıkış olan portföy yatırımlarına, haziran-eylül döneminde 4,9 milyar dolar giriş oldu. Güncel veriler girişin devam ettiğini gösteriyor. Bankacılık sektörü ile banka dışı sektörün dış borç çevirme oranları yükseliyor.” dedi.

5 yıllık kredi risk priminin (CDS) düşüş eğilimini sürdürdüğünü kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.