Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Döviz Getirilmesi Konusunda Flaş Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dövizin ülkeye getirilmesini teşvik için alınan kararın detaylarını açıkladı. 
Bakan Şimşek’ten Döviz Getirilmesi Konusunda Flaş Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajans’a yeni reform paketine ilişkin değerlendirmede bulundu. Yaptığı açıklamaya göre ülkeye döviz getirilmesini teşvik etmek üzere, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yurt dışındaki bazı faaliyetlerine uygulanacak vergi indirim ve istisna oranı artırılacak.

Bakan Şimşek, konuya dair “Yurt dışına hizmet olarak sunulan mimarlık, mühendislik, yazılım, tasarım, veri işleme, çağrı hizmetleri ile eğitim ve sağlık faaliyetlerinden elde edilen gelirlere sağlanan yüzde 50 kazanç istisnasını, kazancın Türkiye’ye getirilmesi şartıyla yüzde 80’e çıkarıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Böylece kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi yükünün yüzde 5’e düşürüldüğünü söyledi.

Uyguladıkları ekonomi programı ile fiyat istikrarını kalıcı tesis etmenin, yatırımları, istihdamı, üretimi, ihracatı ve rekabet ortamını desteklemenin, cari işlemler dengesini iyileştirmenin ve bütçeyi sürdürülebilir ve sağlıklı kaynaklarla finanse etmenin, öncelikleri arasında yer aldığını açıkladı.

Para, maliye ve gelirler politikasını eş güdüm içinde yürütecek üretim, rekabet ve verimliliği artırıcı yapısal reformları hayata geçireceklerini, vergi alanında Orta Vadeli Program’da bahsedilen adımlara yönelik çalışmalara devam ettiklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Son alınan kararla beraber ihracatın desteklenmesi ve ülkeye döviz girişini teşvik edecek düzenlemeler öngördüklerini dile getirdi.

İhracatın desteklenmesi amacıyla imalatçı ve tedarikçi ihracatçıların faaliyetlerine ilişkin kazançlara 5 puanlık kurumlar vergisi indirimi uygulayacaklarını, bu uygulamanın imalatçı veya tedarikçi kurumların, aracılı ihracat sözleşmesine dayanarak dış ticaret sermaye şirketleri veya sektörel dış ticaret şirketleri üzerinden gerçekleştirdikleri ihracat faaliyetleri için geçerli olacağını sözlerine ekledi. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın