Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Deprem Finansmanı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası uluslararası kuruluşlardan 3,8 milyar dolarlık finansman sağlandığı bilgisini verdi.
Bakan Şimşek’ten Deprem Finansmanı Açıklaması
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin dış finansman akışına yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, Türkiye’de 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgenin yeniden imarı için uluslararası kuruluşlardan uygun koşullu dış finansman sağlanmasına ilişkin çalışmaların devam ettiği bilgisini verdi.

Şimşek ilgili açıklamasında, “Bu çerçevede Türkiye, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından deprem bölgesinde gerçekleştirilen sağlık altyapı harcamaları için ek 250 milyon avro finansman sağladı.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz gün Bakanlık tarafından imzalanan anlaşmayı anımsatan Şimşek, geçen yıl da aynı bankadan 250 milyon avro bütçe finansmanı sağlandığını belirtti. Bu kaynağın deprem bölgesi için kritik olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Bu finansman, depremden etkilenen bölgelerdeki iyileştirme ve yeniden inşa ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra sağlık sistemini güçlendirmeyi hedefliyor.” diye konuştu.

Bakan Şimşek açıklamasının devamında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk bir finansman paketi açıkladığını ve Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan da dış finansman sağlandığını belirtti.

Toplamda deprem bölgesi için 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağlandığını vurgulayan Şimşek, “Bu kaynaklar, Türkiye’nin potansiyeline olan güveni ve uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların bir göstergesidir.” diye konuştu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.