Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten CDS Yorumu: En Düşük Seviyede

Bakan Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından Türkiye'nin kredi risk priminin son 4 yılın en düşük seviyesini gördüğünü söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek’ten CDS Yorumu: En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından kredi risk primi (CDS) hakkında açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada risk primini gösteren CDS’nin son 4 yılın en düşük seviyesinde olduğunu söyledi.

Son bir yılda risk primindeki iyileşmenin gelişmekte olan ülkelerde ortalama 50 baz puan iken Türkiye’de 400 baz puanın üzerinde gerçekleştiğini not etti.

Mehmet Şimşek CDS
Kaynak: X/@memetsimsek

Uygulanan doğru politikalarla düşen risk priminin hem kamunun hem de özel sektörün dış borçlanma maliyetlerini azaltırken dış finansmana erişimini de kolaylaştırdığını aktardı. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 263,23 puandan seyrediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.