Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Yeni Fonun Duyurusunu Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeşil dönüşüm faaliyetlerin finansmanı amacıyla 'Türkiye Yeşil Fonu' adında yeni bir fon kurulacağını duyurdu.
Bakan Şimşek Yeni Fonun Duyurusunu Yaptı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeşil dönüşümün finansmanının sağlanması amacıyla, ‘Türkiye Yeşil Fonu’ adında yeni bir fon kurulacağını açıkladı. Bakan Şimşek, Dünya Bankası ile yakın iş birliği ile yeni projeler geliştirmeye devam ettiklerini söyledi.

Şimşek, Yeşil Finans Projesi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ’ye sağlanacak 155 milyon dolar kredinin, Dünya Bankası tarafından onaylandığını belirterek, proje kapsamında ülkede yeni bir fonu hayata geçireceklerini ifade etti.

Projeyle işletmelere yeşil finansman arzının sağlanması, yeşil teknolojilere yatırımın teşvik edilmesi ve finansal sektörün çeşitlendirilmesinin amaçlandığını aktaran Şimşek, “Türkiye Yeşil Fonu adında bir girişim sermayesi yatırım fonu kuruyoruz. Fon, yeşil ve yenilikçi dönüşüm firmalarına özkaynak finansmanı sağlayacak.” diye konuştu.

Şimşek kurulacak olan fonun, Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatına tabi olacağını, Dünya Bankası kredisinin fon için de kaynak oluşturacağını sözlerine ekledi.

Bakan Şimşek, “Dünya Bankasından sağlanan 155 milyon dolarlık kredinin kaldıraç etkisiyle ilerleyen dönemde, fona diğer yatırımcıların da kaynak sağlaması ve fonun büyüklüğünün artırılması hedefleniyor.” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek, Dünya Bankası’nın ülkemize sağladığı finansman imkanının 2023 yılında 3,3 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştığını, bu durumun, Türkiye kalkınma gündemine ve ekonomi programına olan güvenin somut örneği olduğunu vurguladı.

Dünya Bankası’nın, Türkiye’ye yönelik kaynak tutarını 18 milyar dolar ilaveyle 35 milyar dolara yükselttiğini ve bu kaynağın kullanımının gelecek 3 yılda olacağını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.