Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Uyardı! Kira Geliri Mercek Altında

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, gayrimenkul sahiplerini uyararak kira geliri beyannamesinin yapılması gerektiğini söyledi.
Bakan Şimşek Uyardı! Kira Geliri Mercek Altında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında denetim çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü söyledi. Bu bağlamada kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amacıyla çalışma yürütüldüğünden bahsetti. Kira gelirlerinin beyanname döneminin yaklaştığına işaret etti.

Bakan Şimşek, bu yılın Mart ayında kira gelirinin beyan edileceğini ve bunun doğru bir şekilde yapılması için gayrimenkul sahiplerinin kira gelirlerinin mercek altına alındığını vurguladı.

Bu alanda geçen yıl yapılan çalışmalara değinen Şimşek, olumlu sonuçlar alındığını hatırlattı. Mükelleflerin beyan dışı bıraktıkları gelirleri beyan etmelerinin sağlandığını söyledi.

Beyanname vermesi gereken mükelleflerin tespit edildiğini böylece vergi beyanında bulunmalarının sağlandığını bildirdi.

Geçen yıl yapılan çalışma hakkında konuşa Şimşek, “200 bin mükellefe kısa mesaj gönderildi. Bu hatırlatmalara rağmen geri dönüş sağlamayan mükellefler izaha ve gönüllü uyuma davet edildi. Bu çalışmaların da katkısıyla 2023 yılında kira gelirlerine ilişkin 1 milyon 719 bin 315 beyanname alındı.” dedi.

GCM Yatırım Banner

4,5 Milyon Konut Analiz Edildi

Kira gelirine yönelik çalışmaların bu yıl daha da geliştirilerek devam ettiğine dikkat çekti. Tapu ve nüfus verilerinin incelenmesi sonucunda, kira geliri elde edebilme potansiyeline sahip yaklaşık 4,5 milyon konut analiz edildiğini söyledi. Kiralık olarak kullanıldığı tespit edilen adreslerde fiili tespitler yapılacağını ekledi.

Şimşek, yapılan tespitlerde kiracılardan edinilen bilgilerin, elektronik ortamda tutulacak bir tutanakla doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemlerine aktarılacağını kaydetti.

Elde edilen bilgilerin banka hesap verileri ve vergi beyanlarıyla karşılaştırılarak gerekli kontrollerin gerçekleştirileceğini vurguladı.

Yasal İşlem Başlatılacak

Bakan Şimşek, beyan dönemi öncesinde hatırlatmalar devam ederken beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlemlerin başlatılacağını aktardı.

Mükelleflerin 2023 yılı kira gelirlerini ister evlerinden isterse internet bağlantısının olduğu herhangi bir yerden elektronik ortamda kolayca beyan edebileceğini söyledi.

Bakan Şimşek, mükellefleri bu kolaylıklardan yararlanarak gerçek kira bedellerini Mart ayında beyan etmeye davet etti.

2024 yılında yapılacak kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında, çalışmaların bir parçası olan kira denetimlerinin kapsamlı ve tüm ülke çapında yürütüleceğini vurguladı. Vatandaşlardan gerekli denetimlere destek beklediklerini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın