Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Tek Haneli Enflasyon için Tarih Verdi

Bakan Şimşek, Türkiye'ye yatırımcı güveninin geri geldiğini belirterek, kredi risk priminin Mayıs'ta 400 baz puanın altına indiğine işaret etti. Detaylar haberde;
Bakan Şimşek Tek Haneli Enflasyon için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ

Uluslararası İş Birliği Platformu ile Körfez Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi (KİK)-Türkiye Ekonomik Forumu 2023” İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Şimşek, Türkiye ekonomisini ve yatırım fırsatlarını içeren sunum yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sunumunda, karşılıklı iş birliğinin artırılması çerçevesinde Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında ekonomik açıdan karşılıklı bir tamamlayıcılığın bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin zengin üretim çeşitliliği sayesinde imalat sanayisinde ileri kabiliyetlere sahip olduğunu dile getirerek, Avrupa ve Orta Asya pazarlarına erişim için kritik bir nokta olduğunu vurguladı.

Körfez Ülkelerinde Üretim Çeşitliliği Sınırlı

Körfez ülkelerininse cari fazlalarına ve güçlü altyapı olanaklarına rağmen sanayi sektöründe sınırlı bir üretim çeşitliliğine sahip olduğunu belirten Şimşek, şöyle konuştu;

“Taraflar arasında serbest ticaret anlaşmaları gibi işbirliğini artıracak yeni modeller, Körfez ülkelerinin üretimini çeşitlendirmesine, karşılıklı ticaret ve yatırımların ivme kazanmasına, turizm ve inşaat başta olmak üzere sektörel potansiyelin artmasına katkı sağlayacaktır.”

GCM Yatırım Banner

Türkiye’deki yatırım fırsatlarına işaret ederek, Orta Vadeli Program’ın (OVP) makrofinansal istikrarı sağlamak için hazırlandığını ve son birkaç ayda çok ciddi ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

Türkiye’nin Kredi Risk Primi 400 Baz Puana Düştü

Ekonomide uygulanan sağlıklı politikalara cevaben Türkiye’ye yatırımcı güveninin geri gelmeye başladığına işaret eden Şimşek, şöyle devam etti;

“Türkiye’nin kredi risk primi (CDS), Mayıs ayındaki 700 baz puan seviyelerinden 400 baz puanın altına indi. Türkiye’nin risk primi neredeyse yarıya inmiş durumda yani yatırımcı güveni geri geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak.”

Reformların kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ettikçe Türkiye’ye daha fazla yatırımcının çekileceğini ileri sürerek, böylece kalıcı makrofinansal istikrara ulaşılacağını savundu.

Birinci Öncelik Fiyat İstikrarı

Birincil önceliğin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu paylaşan Bakan Şimşek, bununla birlikte enflasyonu tek haneli rakamlara indirgemeyi amaçladıklarını belirtti.

Enflasyonla mücadelenin öncelik olduğu yeni politika çerçevesinde para politikasındaki normalleşme sürecinin seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımlarıyla desteklendiğini ifade etti.

Enflasyon Tek Haneye İnecek

Geçiş sürecinin ardından 2024 yılı ortasından itibaren dezenflasyon sürecinin başlayacağına dikkat çeken Bakan Şimşek, 2026 yılında enflasyonun tek haneye ineceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin geçmişten bu yana uyguladığı disiplinli maliye politikaları ile bütçe açığını ve kamu borç stokunu azaltmada önemli bir başarı sağladığını söyleyerek dikkat çekti.

Cari İşlemler Açığı Gerileyecek

OVP dönemi sonunda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 3’ün altına gerilemesinin amaçlandığını paylaştı.

Para, maliye ve gelirler politikasının eş güdüm içinde uygulanacağı gelecek dönemde iç ve dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği dengeli ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanacağını öngördü.

Bakan Şimşek, “Ekonomide yeniden dengelenmeye yönelik atılan adımlar, altın ithalatındaki normalleşme ile doğal gaz ve ham petrol üretimi faaliyetleri sonucunda cari işlemler açığında gerileme beklenmektedir. Güçlü turizm gelirlerinin devamı bu sürece katkı sağlayacaktır.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın