Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Sadeleşme Adımları Devam Edecek

Bakan Şimşek, normalleşme adımları kapsamında yeni alınan karar ile ilgili konuşarak sadeleşmenin devam edeceğini aktardı.
Bakan Şimşek: Sadeleşme Adımları Devam Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) normalleşme adımları kapsamında İhracat Genelgesi ve Görünmeyen İşlemler Genelgesi güncellendi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından konuya yönelik değerlendirmede bulundu.

Dün güncellenen genelge ile ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin TCMB’ye satış yükümlülüğü oranlarını yüzde 40’tan yüzde 30’a indireceği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından “Makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek, reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için yüzde 70 olan TCMB’ye döviz satış yükümlülüğünün 2023 yılı Kasım ayında yüzde 40’a düşürüldüğünü hatırlattı.

Şimşek, yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünün yüzde 40’tan yüzde 30’a indirildiğini kaydetti. Piyasaların daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarının süreceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın