Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: İşsizlik 12 Yılın Düşüğünde

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, TÜİK'in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Şimşek: İşsizlik 12 Yılın Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün resmi X hesabı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işgücü istatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Şimşek, işgücü piyasasındaki olumlu seyrin sürdüğünü dile getirdi.

TÜİK verilerine göre Mayıs’ta 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı aylık bazda 27 bin kişi düşerek 3 milyon 11 bin kişiye geriledi. İşsizlik oranı ise yüzde 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti.

Bakan Şimşek açıklamasında, mevsimsel düzeltilmiş verilere göre istihdamın Mayıs’ta 273 bin kişi arttığını, son 12 aylık artışınsa 1,3 milyona ulaştığını vurguladı.

⁠İşgücüne katılım oranının yüzde 54,5 ile tarihi yüksek seviyeye ulaştığını bildirerek, işsizlik oranının Kasım 2012’den sonraki en düşük seviye olan yüzde 8,4’e gerilediğini söyledi.

“Programımızın nihai amacı sürdürülebilir yüksek ve kapsayıcı büyüme ile kalıcı refah artışıdır.” Diyen Şimşek, programın kararlılıkla uygulanarak enflasyonun düşürüleceğini ve gelir dağılımın iyileştirileceğini savundu

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.