Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Şimşek: Enflasyon 2024 Ortasından İtibaren Düşecek

Temmuz ayı enflasyon rakamlarına Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten ilk yorum geldi. İşte detaylar…
Bakan Şimşek: Enflasyon 2024 Ortasından İtibaren Düşecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah Temmuz ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre enflasyon Temmuz’da aylık bazda yüzde 9,49, yıllık yüzde 47,83 oranında artış gösterdi.

Artış oranları piyasanın medyan beklentisinin bir miktar üzerinde gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Mali tedbirler, döviz kuru gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle enflasyonun Temmuz’da yıllık yüzde 47,8’le piyasa beklentilerine uyumlu şekilde gerçekleştiğini söyledi.

“Dezenflasyon ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş sürecindeyiz.” diyen Şimşek, para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyonun düşmeye başlayacağını ifade etti.

Dezenflasyon sürecini mali disiplinle destekleyeceklerini, uygulanan politikaların temel amacının orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmek olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu