Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Şimşek: Dünya Bankası’nın Desteği Çok Önemli

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Dünya Bankası'nın deprem bölgesi için sağladığı 1 milyar dolarlık krediye yönelik değerlendirmede bulundu.
Bakan Şimşek: Dünya Bankası’nın Desteği Çok Önemli
Yorum

Türkiye’de 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremler ülkeyi ve dünyayı derinden sarstı. Depremin maddi ve manevi yaraları sarılmaya devam ederken birçok ülkeden destekler geldi. Bu kapsamda Dünya Bankası’nın deprem bölgesinde kullanılması için sağladığı finansman desteğine ilişkin anlaşmanın bugün imzalandığı duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise konuya yönelik değerlendirmede bulundu.

Dünya Bankası, “Türkiye Deprem Sonrası İyileşme ve Yeniden İmar Projesi” kapsamında 1 milyar dolarlık finansman desteği sağladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre söz konusu destek kapsamında sağlanacak 1 milyar dolar karşılığı 910,5 milyon avro tutarındaki kredinin kullanılmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Kredinin 296,5 milyon doları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 252,2 milyon doları Sağlık Bakanlığı ve 388,3 milyon doları İller Bankası (İLBANK) projelerinde kullanılacağı belirtildi.

Söz konusu kredinin 5 yılı geri ödemesiz toplam 18 yıl vadeli olup, faiz oranı Euribor+74 bp olarak belirlendiği kaydedildi.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek, Asrın felaketinin yaşandığı dönemde Dünya Bankasının deprem bölgesinin yeniden imarı için verdiği desteğin çok önemli olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hem uluslararası çevrelerin hem de kendi kaynaklarımızın verdiği destek ve imkanlarla bölgenin eski günlerine hızla dönmesi için var gücümüzle çalışmaya, seferber olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu