Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Deprem Bölgesi için Yeni Finansmanı Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarının sarılması için yeni finansman sağlandığını duyurdu.
Bakan Şimşek Deprem Bölgesi için Yeni Finansmanı Duyurdu
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, deprem bölgesinin yaralarının sarılmasına yönelik yeni bir finansmanın duyurusunu gerçekleştirdi. Şimşek, Asya Altyapı Yatırım Bankasının Türk Eximbank’a 100 milyon dolar finansman sağladığını duyurdu.

Bakan Şimşek, Şubat ayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çok sayıda ili etkileyen büyük depremler sonrası yaratılan hasarların giderilmesi ve bölgenin yeniden inşası amacıyla dış finansman arayışlarının sürdüğünü söyledi.

Bu finansmanla depremden etkilenen illerdeki altyapıların onarımı ve geliştirilmesine yönelik ihracat sektöründe faaliyet gösteren firmalara destek olunmasının amaçlandığını belirten Şimşek, “Ayrıca İslam Kalkınma Bankasından da Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasına 100 milyon dolar tutarında finansman sağladık.” diye konuştu.

Şimşek sağlanan kaynağın depremden etkilenen bölgede ve bu bölgeyle ilişkide bulunan işletmelere yönelik tarımsal ürünler ve gıda güvenliği projelerinin finansmanı için kullanılacağını açıkladı.

Bakan Şimşek bu yıl deprem bölgesinde değerlendirilmek üzere Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankasından olmak üzere yaklaşık 2,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağladıklarının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Şimşek geçtiğimiz günlerde Avrupa Yatırım Bankası’ndan depremin yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon euro finansmanın duyurusunu yapmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.