Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Bu Yıl Öngörülenin Altında Cari Açık Bekliyoruz

Bakan Şimşek, dış ticaret rakamlarını değerlendirdi. Bu yıl öngörülenin altında bir cari açık beklenildiğini bildirdi. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek: Bu Yıl Öngörülenin Altında Cari Açık Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat dün Mart ayı ticaret rakamlarını paylaştı. Ülkenin ihracatı söz konusu dönemde 22 milyar 578 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı ise 7 milyar 517 milyon dolar oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu rakamlara yönelik sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

Bakan Şimşek sosyal medya hesabından, “2024 yılı ilk çeyreğinde yıllık dış ticaret açığındaki iyileşme 14,3 milyar dolara ulaştı.” yorumunu yaptı.

Bu yıl Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen 34,7 milyar doların oldukça altında cari açık beklendiğini dile getirdi.

Mehmet Şimşek
Kaynak: X/@memetsimsek

Cari açığı milli gelire oran olarak yüzde 2,5’in altına çekerek rezerv birikimi sağlayacaklarını bildirdi. Bakan Şimşek, “Büyümedeki dengelenmenin katkısıyla azalan cari açık ve döviz ihtiyacımız ile artan dış kaynak girişi makro finansal istikrarımızı güçlendiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.