Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan, Saha Expo’da TOGG ile İlgili Detayları Paylaştı

Bakan Varank, Saha Expo’da TOGG ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Hedeflerinin 2023 olduğunu vurguladı. İşte detaylar;
Bakan, Saha Expo’da TOGG ile İlgili Detayları Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Saha Expo’da sunucuların sorularını cevaplıyor. Varank, Türkiye’nin milli projelerinin ve teknolojik projelerinin siyasetin malzemesi yapılmasını istemediğini söyledi. Bu çerçevede, Türkiye’nin otomobil projesini, Türk otomotiv endüstrisini çağ atlatacak proje olarak gördüklerini belirtti. Deneme üretimlerinin başladığını, Cumartesi günü banttan inmiş araçları, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın tanıtacağını aktardı.

Seri üretim bandından çıkmış araçların tip onayı testlerine gideceğini, doğrulanması gerçekleştiğinde bu araçların satışa çıkmış olacağını duyurdu.

“Hedef 2023”

Hedeflerinin, 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa başlamak ve yaklaşık 17-18 bin araç üretmek olduğunu açıkladı. 29 Ekim’de fabrikanın bitişi ve seri üretimin başlangıcını yapacaklarını belirtti. Vatandaş tarafından gelen tepkilerden dolayı çok memnun olduklarını dile getirdi.

Varank, dışarıya çıktığında TOGG’a yönelik büyük bir ilgiyle karşılaştığını ifade etti. 3 yıldır tanınan ve heyecan verici bir projeye muhalefet liderlerinin gelmemesini vatandaşların takdirine bıraktığını sözlerine ekledi.

“Elektrikli Otomobilleri Başaranların Sayısı Çok Az”

Dünyada elektrikli otomobilleri başaranların sayısının çok az olduğunu, kısa sürede bu işin buraya gelmiş olmasının başlı başına bir başarı göstergesi olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin otomobil projesinin Türkiye’deki endüstriyi değiştirecek bir işaret fişeği olduğunu belirtti. Varank, “Bu bir özel sektör yatırımı, sonuçta firma araç üretiyor ama aslında marka oluşturuyoruz. Dolayısıyla şirket satışıyla ilgili kendi planlamalarını yapıyor.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımız Fiyatları Kafalarında Oluşturabilir”

Mart’ta satışların başlayacağını söyleyen Varank, “Bugünden fiyatı söylemek ne kadar makul, takdirinize bırakıyorum. İlk günden beri C segment araçlarla rekabet edecek.” dedi. İlk günden beri vatandaşların buna göre fiyatı kafalarında oluşturabileceğini dile getirdi.

Elektrikli araçların idame ettirilmesinin çok daha kolay olduğunu, benzinli ya da dizel araçlardan çok daha az parçaya sahip olduklarını paylaştı. Aracın servise daha az ihtiyaç duyduğunu, şarj istasyonlarıyla ilgili yüksek hızlı şarjlarla ilgili destek programı başlattıklarını bildirdi.

Bakan,” Çok daha az servise götürerek bu araçları idame ettirebilirsiniz. Yakıt masraflarına baktığınızda eğer akşam eve gittiğinizde standart pile takarak şarj ediyorsanız 10’da 2’ye kadar düşebiliyor.” ifadelerini kullandı.

1500 şarj istasyonu ile ilgili destek ve teşvik verdiklerini, özellikle kara yollarında şarjlarla ilgili sıkıntı yaşamayacaklarını kaydetti. Elektrikli araçların ÖTV’sini yüzde 10’lara kadar düşürdüklerini, gerekli değişiklikleri son dönemde yaptıklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın