Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Pekcan Anlaşmalı Brexit Öngördüklerini Fakat Aksi Duruma Karşı Hazırlandıklarını Söyledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İngiltere’nin AB’den anlaşmalı bir şekilde ayrılmasını beklediklerini fakat her iki olasılığa karşı Türkiye’nin ticaretinin etkilenmemesi için çalıştıklarını belirtti.
Bakan Pekcan Anlaşmalı Brexit Öngördüklerini Fakat Aksi Duruma Karşı Hazırlandıklarını Söyledi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye – Birleşik Krallık Ticari İlişkilerinin Geleceği Toplantısı’nda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılması olasılıklarını değerlendirdi. Toplantıya İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve iş insanları katıldı.

Bakan Pekcan Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkilerin çok köklü bir geçmişe dayandığını söylerken, Liam Fox iki ülke arasında hedeflenen ticaret hacminin aşıldığını fakat hem yatırım hem de ticaret ilişkilerinin daha ileri seviyelere götürülmek istendiğini belirtti.

Ruhsar Pekcan, Brexit konusundaki belirsizliğin Türk iş dünyasını tedirgin ettiğini söyledi.

İş Dünyası TedirginBugüne kadar yapılan toplantılarda ticaretin devamlılığını sağlamak adına görüşmeler yapıldığını söyleyen Pekcan, beklentilerinin anlaşmalı Brexit olduğunu fakat her iki olasılık çerçevesinde ticari ilişkilere nasıl katkı yapılabileceği üzerinde çalıştıklarını anlattı.

31 Ekim 2019 tarihine kadar İngiltere ile AB ilişkimizin devam ettiğini söyleyerek; “Anlaşmasız bir ayrılık bizim iş dünyamızı gerçekten çok olumsuz etkileyecek. Türkiye’nin ihracatının yüzde 25’ler civarında azalması beklenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Anlaşmasız Brexit’in Türkiye’ye olumsuz etkilerinin olmaması için yeni anlaşmalar üzerinde çalışılıyor.

Anlaşmasız BrexitBeklentilerinin anlaşmalı Brexit olduğunu fakat diğer olasılığı da göz önünde bulundurduklarını ifade eden Bakan Pekcan, ticaret anlaşmasının dışında hizmetler sektörü, finansal ve sigorta sektörleri alanlarında da Türk Eximbank ile UK Export Finance arasında anlaşma yapıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Aynı şekilde; Asya, Uzak Doğu, Afrika, Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkaslar’da da Türkiye ile işbirliğini artıracak çalışmaların devam ettiğini aktardı. Türkiye’nin teknik güvenlik ve müteahhitlik alanlarında dünyada ikinci sırada yer aldığını, bu alanda İngiltere’de iş yapacak başarılı Türk firmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin yıllık ihracatının 168 milyar dolara çıktığını, bunun da 48,6 milyar dolarının hizmet ihracatı olduğunu söyledi.

Yıllık İhracatSon 15 yılda ekonomide büyük dinamizm yakaladığımızı ifade eden Pekcan, Birleşik Krallık’ın küresel ekonominin kurucularından biri olduğunu, Türkiye olarak ilişkileri geliştirmek istediklerini ve bu çalışmalara başladıklarını anlattı.

Yapılan yatırımlar sayesinde hem iş hem de vizyon ortağı olarak İngiliz iş adamlarını yanımızda görmek istediklerini aktardı. Birleşik Krallık’ın, 11,1 milyar dolar ihracat ile Almanya’dan sonra ikinci sırada yer aldığını, özellikle teknoloji ürünlerinde olmak üzere 7,5 milyar dolarlık ithalat yapıldığını açıkladı.

Pekcan sözlerine; “Bu rakamları inşallah el birliği ile daha yukarılara çekeceğiz ve İngiltere ile ticari ilişkilerimizi daha da derinleştirmek, ticaret hacmimizi ve karşılıklı yatırımlarımızı artırmak niyetindeyiz.” şeklinde devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.