Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Palandöken, Açılacak İş Yeri ve Avm’ler için “Eczane Modeli”ni Önerdi!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, iş yeri ve AVM açılışlarında "eczane modeli" tavsiyesinde bulundu.
Bakan Palandöken, Açılacak İş Yeri ve Avm’ler için “Eczane Modeli”ni Önerdi!
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’de iş yeri ve alışveriş merkezi (AVM) açılışlarına izin verilirken eczane açılışlarında esas alınan kanun kapsamında düzenleme yapılmasını talep etti. “Eczane modeli” olarak adlandırdığı bu uygulama kapsamında, zincir market ve AVM’lerin yan yana ya da birbirlerine çok yakın mesafe açılmasının önüne geçilerek oluşabilecek zararlara tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Yazılı açıklama yapan Palandöken, iş yeri ve market açılışlarının nüfus ve bölge planlamasına göre yapılmasının önemli olduğuna işaret etti ve konuyla alakalı mesleki oda, kurum ve kuruşlarla düşünce alışverişi yapılarak izin çıkarılması gerektiğini aktardı.

Bakan PalandökenTürkiye’de iş yeri, zincir market ve AVM açılışlarında belli başlı bazı kuralların varlığına dikkat çeken Palandöken, bu kurallara uyulmasıyla oluşabilecek tehlikelerin önlenebileceğini dile getirdi. Özellikle aynı sektördeki esnafların yan yana ya da çok yakın mesafelerde açılmasıyla müşteri kaybı yaşamalarını ve zaman içinde kepenk indirmeye mecbur kalmasının bu tehlikelerin başında geldiğini vurguladı.

“Perakende Yasası”nın uygulanmaya başladığı günden bu yana Türkiye ekonomisinde bazı değişikliklerin yaşandığını söyleyen Palandöken, düzenlemenin şu an ihtiyaçları karşılamadığını belirtti. Günümüzde açılan pek çok işletmenin herhangi bir fizibilite çalışması yapılmadan, üstelik aynı sektörde ve aynı mekanda alternatif olabilecek bir sürü ürün olmasına rağmen faaliyete başlamasının kısa sürede iflasla sonuçlandığının altını çizdi.

Palandöken, bu tür planlamasız açılışların yeni kurallar dahilindeki düzenlemeyle esnaf ve sanatkarları rahata kavuşturacağını öngördü.

Esnaf ve Sanatkarlar Rahata KavuşacakGetirilmesini önerdiği yeni düzenlemenin esnaf meslek ve ticaret odaları, belediye, kaymakamlık, valilik gibi ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından oluşturulan temsilciler kurulunun yapacağı fizibilite ve Ar-Ge çalışmalarıyla karara bağlanması gerektiğini açıkladı.

Eczaneler için uygulanmasına karar verilen “İlçe sınırları içindeki nüfusa göre en az 3 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek şekilde açılması” kapsamındaki kanunun oldukça önemli bir konu olan nüfus kriterine işaret ettiğini söyledi. Palandöken, oluşturulacak komisyonun oluşturulacak kurallara göre hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın