Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki Konuştu: İstanbul’a Özel Kentsel Dönüşüm

Mehmet Özhaseki, Yarısı Bizden kampanyası ile 90 bin binanın dönüştürüleceğini söylerken İstanbul'a özel kentsel dönüşüm hakkında açıklamalar yaptı. Detaylar;
Bakan Özhaseki Konuştu: İstanbul’a Özel Kentsel Dönüşüm
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Yarısı Bizden kampanyası ile 90 bin binanın dönüştürüleceğini ifade etti. İstanbul ve deprem bölgesindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan, Bağcılar Belediyesi Kentsel Dönüşüm Kapsamında Toplu Yıkım Töreni’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Himalayalar’dan Alpler’e doğru çizilen çizgi üzerinde yer alan beş riskli ülkeden birinin Türkiye olduğunu söylerken bu coğrafyada son 100 yıl içinde denizler dahil olmak üzere 226 büyük deprem meydana geldiğini belirtti. Ana karada ise 60 deprem meydana geldiğini ve bunun 1-1,5 senede bir yıkıcı depreme işaret ettiğini vurguladı.

“Bin Yılın En Büyük Felaketini Yaşadık”

Söz konusu depremler dolayısıyla Türkiye’de 130 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini belirtirken birinci derecede en önemli fay hattının Kuzey Anadolu Fay Hattı, ikincisinin Doğu Anadolu Fay Hattı, üçüncüsünün de Ege Bölgesi olduğu bilgisini verdi.

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremleri “Bin yıllık bizim bu coğrafyadaki medeniyetimiz boyunca başımıza gelebilecek en büyük bela buydu.” diyerek nitelendiren Bakan, deprem bölgesinde 200 binden fazla konutun ihalesine başladıklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Binaları kentsel dönüşüm projesiyle depreme dayanıklı ve güvenilir hale getirmek zorunda olduklarını söylerken son 20 yıl içinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yaptığı yaklaşık 1 milyon 300 bin konutta bir tane bile yıkılan bina olmadığının altını çizdi.

“Yarısı Bizden Kampanyası ile 90 Bin Bina Dönüştürülecek”

Kentsel dönüşüm çalışmalarını daha da hızlandırmak istediklerini belirten Bakan, İstanbul’da 188 bölgede dönüşüm olduğunu, 600 bin civarında konutun değişim ve dönüşümünün sağlandığını anlattı.

Özhaseki Bağcılar Kentsel Dönüşüm Projesi
Kaynak: X / @mehmetozhaseki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim öncesinde duyurulan “Yarısı Bizden” kampanyasını da hatırlatan Özhaseki, önümüzdeki günlerde bunun şartlarının açıklanacağını, bir milyondan fazla müracaat aldıklarını ve 90 bin binayı bu yolla dönüştüreceklerini ifade etti.

“Yasal olarak nasip olursa yeni bir başkanlık kurarak İstanbul’daki kentsel dönüşümü devam ettirmek istiyoruz.” derken bir taraftan da hazırlanan rezerv alanlarda 350 bin civarında konutu sıfırdan yapmış olacaklarını kaydetti.

Parkların gelecek nesillere bırakılacak oksijen depoları olduğuna da değinirken Bakanlık olarak Türkiye’de 100 milyon metrekare yeşil alan yapma hedefinde olduklarını dile getirdi.

İstanbul özelinde 50 civarında bölgede Millet Bahçesi projesinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.